ח"כ שקד: "אנחנו צריכים להחזיר מלחמה, לא להיות ילדי הכאפות של העולם"

 
עודכן 12:55 24/01/2014

חרמות? "יש על ישראל מאז 1945" • המשא ומתן המדיני? "הגישה של קרי לא נכונה עבור ישראל" • יציבות הממשלה? "היא תשלים את ימיה, אלא אם נתניהו יקים מדינה פלסטינית" • הארכת השירות הצבאי לנשים? "לא בטוח שזה מה שיביא שוויון" • שנה לאחר הבחירות: יו"ר הבית היהודי איילת שקד, שכבשה את הפוליטיקה הישראלית בסערה, מביטה קדימה מבלי למצמץ

 
 
 
 
 

עד לפני שנה, היתה ח"כ איילת שקד אישה כמעט אנונימית. בקדנציה האחרונה היתה מפלגת הבית היהודי - מפד"ל בשפל היסטורי. היא היתה מורכבת משלושה ח"כים בלבד, רובם שבעים שנראה ששיאם מאחוריהם, והעתיד נראה בכי רע. אאוט אוף דה בלו הגיחו לאטמוספירה הפוליטית נפתלי בנט ואיילת שקד והפכו את היוצרות - במקום התדמית האנכרוניסטית של עסקנים פוליטיים ומאעכרים, הגיעו ההייטקיסט מרעננה והצעירה החילונית תכולת העיניים מתל אביב, הזרימו דם חדש למפלגה הגוועת והפכו אותה לאחד הטרנדים הלוהטים בבחירות 2013.


שנה לאחר מכן הפכה איילת שקד לאחת מחברות הכנסת הבולטות והמוכרות במשכן. אפשר לא לאהוב אותה, ויש שכינו אותה "פשיסטית" ובכינויים לא סימפטיים אחרים, אבל אין ספק שאי אפשר להתעלם ממנה. רוב תוכניות הסאטירה בפריים טיים הקדישו לה דמויות וחיקויים. השבוע, שנה לאחר הבחירות, הושבנו את חברת הכנסת איילת שקד לשיחה עם חדשות נענע10.

 

 
שקד. "הברית היתה בכניסה לקואליציה, כרגע יש יחסי עבודה עם לפיד"
שקד. "הברית היתה בכניסה לקואליציה, כרגע יש יחסי עבודה עם לפיד" צילום : יח"צ
 

מעבר לתפקידה כיושבת ראש סיעת הבית היהודי, משמשת שקד כיושבת ראש "ועדת שקד" המוסמכת לעבד ולערוך את חוק השיוויון בנטל הנפיץ. כרגע החוק נמצא בתהליכי עיבוד מתקדמים והח"כים מצביעים על סעיפיו כמעט מדי יום.
"סיימנו להצביע על חוק השירות האזרחי ונתחיל בקרוב להצביע על חוק שירות הביטחון. בחלק הזה ישנו פרק מאוד משמעותי והוא הארכת שירות הנשים. ועדת פרי דרשה משר הביטחון והצבא לקצר את שירות הגברים בארבעה חודשים מ-36 ל-32, והצבא ביקש בתמורה, ועל מנת לקדם את השוויון בין המינים, להאריך את שירות הנשים בארבעה חודשים".

 

הנושא מאוד טעון ועם הרבה השלכות.

 

"בעניין הזה אלעזר שטרן, עפר שלח, עומר בר-לב ואני חושבים אותו דבר - שזוהי מעמסה מאוד גדולה על הבנות, מהלך שיעכב את היציאה שלהן לעבודה וללימודים. אנחנו לא בטוחים שבאמת יהיה שוויון בעקבות הארכת השירות הזו. זו דילמה מאוד גדולה שאנו נמצאים בה, האם להעמיס נטל על הבנות המשרתות. מאידך חלק מארגוני הנשים תומכים בטענה שזה יעניק שוויון. היום 92 אחוז מהתפקידים בצה"ל פתוחים לנשים. יחד עם זאת, יש לומר שבכל זאת יש הבדל בין בנים לבנות. באולימפיאדה כידוע, יש הבדל וקטגוריות שונות בין גברים לנשים".

 

"קואליציה לא אמורה להיות הומוגנית"

התמה המרכזית מבחירות 2013 היא ברית האחים של נפתלי בנט ויאיר לפיד. לאחרונה הוריד לפיד את בנט לרמה של "בן דוד", כך נראה, והיחסים, לפחות על פי ההתבטאויות והמחלוקות, אינם כבעבר.


"צריך להבדיל בין היחסים האישיים למה שנקרא 'השותפות המהותית'", אומרת שקד. "הברית היתה בכניסה לקואליציה אבל כרגע היחסים הם יחסי עבודה ושיתוף פעולה אסטרטגי בין סיעות הקואליציה, כאשר כל נושא נבחן לגופו. יש את חוק המשילות של יש עתיד, חוק רב ראשי אחד וחוק הגיוס שאנו מקדמים יחד עם 'התנועה', משאל עם וחוק הלאום שאנחנו משתפים בו פעולה עם הליכוד - וכך זה עובד. זו דרכה של פוליטיקה.


"יש חילוקי דעות בינינו לבין יש עתיד בנושא המדיני, ידענו את זה מראש. זה לגיטימי וזה בסדר. קואליציה מטבעה לא אמורה להיות הומוגנית אלא הטרוגנית. אני מאמינה שהממשלה תשלים את ימיה, אלא אם כן נתניהו יחליט להקים מדינה פלסטינית, אבל קשה לי לראות את זה קורה - בעיקר כיוון שהפלסטינים מסרבים כמעט לכל מהלך והפערים בין הצדדים מאוד גדולים. הסיעה שלנו נמצאת ביחסים טובים עם ראש הממשלה ועם יש עתיד, גם עם הליכוד וישראל ביתנו ואפילו עם התנועה. על בסיס עבודה, היחסים טובים. אין ספק שיש פערים ויש חיכוכים".

 

 
לפיד ובנט בכנסת. "ידענו מראש שיהיו חילוקי דעות בנושא המדיני"
לפיד ובנט בכנסת. "ידענו מראש שיהיו חילוקי דעות בנושא המדיני" צילום : רויטרס
 

ג'ון קרי מבקר בישראל לעתים תכופות, והאמריקנים מפעילים לחץ עצום על הממשלה לקדם את המשא ומתן עם הפלסטינים. אחת המשמעויות היא שינוי הרכב הקואליציה.

 

"המשא ומתן לא מאיים רק על הבית היהודי והקואליציה, אלא על מדינת ישראל כולה. הגישה של קרי לא נכונה למדינת ישראל. בהתחלה אמרו שצריך משא ומתן כדי שיחתם הסכם שלום, אבל כשהבינו שלא יהיה שלום, ובוודאי שלא עם רמת ההסתה הנוכחית אצל הפלסטינים, טענו ש'צריך הסכם לביטחון'. גם אז התקוות התבדו.

 
נתניהו וקרי. "המו"מ מאיים על המדינה"
נתניהו וקרי. "המו"מ מאיים על המדינה" צילום: רויטרס

"נוצרה הבנה עובדתית שכל שטח שישראל נסוגה ממנו נתפס על ידי אסלאם קיצוני - והביטחון רק הולך ונפגע. עכשיו יש פזמון חדש כדי לדרבן את המשא ומתן: לעצור את החרמות. צריך להבין - מדינת ישראל סופגת חרמות מאז שנת 1945. זו לא תופעה גדולה, זו לא תופעה נרחבת ובוודאי לא תופעה שאי אפשר להילחם בה.


"כמו שישראל יודעת להתכונן לאיום האיראני ולחיזבאללה, כך היא צריכה להגדיר את נושא החרמות בתוך איום של ממש ולדעת להשיב מלחמה שערה. העולם רוצה בחדשנות הישראלית ובידע הישראלי, העולם מנהל קשרי מסחר עמוקים עם ישראל. המדינה צריכה להשקיע משאבים בהשבת מלחמה, התקפה ומניעה של חרמות בינלאומיים".

 

"צריך לראות בחרמות איום אסטרטגי ולהקצות לכך משאבים"

הצגת הדברים של ח"כ שקד נראית פשטנית, לעתים, בעוד התמונה הרבה יותר מורכבת. לה זה לא מפריע. "כשעמדתי בראש 'ישראל שלי', עצרנו כל חרם בהתהוות, אם ידענו עליו בזמן", היא מצהירה. "למשל, את הזמרת מייסי גריי ניסו לשכנע שלא להופיע בארץ. בתכל'ס היא לא יודעת מה קורה כאן וניזונה מגורמים חיצוניים שעירבבו אותה. וכך, במקביל להסתה השלילית נגד ישראל, דאגנו שהיא תקבל תמונה מלאה ושתשמע גם את מה שיש לישראלים לומר. גריי אמרה 'אוקי, זה כבר מעניין. אגיע בעצמי ואראה' ההופעה כמובן התקיימה כמתוכנן - וזו רק דוגמה.


"אם היו מטפלים בזמן בחרם של ארגון הפרופסורים האמריקנים, בעת ההתווהות, התמונה היתה שונה. מדובר בארגון קקיוני אמנם, אבל בכל זאת. אילו המדינה היתה דואגת ללחץ, בין היתר על ידי אזרחים בפייסבוק למשל, אני מאמינה שהחרם או ההחלטה היו נמנעים. וכן הלאה.

 

"לאקדמיות מטבען יש אינטרס לקדם קשרים ושיתופי פעולה עם האקדמיות בישראל, שמדורגות במקומות גבוהים בעולם. בהורייזן 2020 (תוכנית המלגות) האירופים רצו מאוד שנשתתף, ולכן גם האיחוד האירופי רצה והתגמש. בסופו של דבר נמצאה פשרה שישראל והאיחוד האירופי יכולים לחיות איתה.


"אנחנו לא צריכים להיות ילדי הכאפות של העולם, אנחנו צריכים לדעת להחזיר מלחמה. נפתלי בנט פועל להקמת מערכת שתדע לטפל בדברים האלה. יש צורך לראות באיומי החרמות איום אסטרטגי ולהקצות משאבים לטפל בזה. בנט כנציג הסיעה בקבינט ובממשלה פועל על מנת שזה יקרה".

 

 
מייסי גריי. "היא לא ידעה מה קורה, גורמים חיצוניים ערבבו אותה"
מייסי גריי. "היא לא ידעה מה קורה, גורמים חיצוניים ערבבו אותה" צילום : יח"צ
 

הסיעה שלכם מורכבת משני מוקדי כוח. האחד זה הבית היהודי הפלורליסטי, האורבני והאקדמאי, והשני זה האיחוד הלאומי ותקומה של הפלג החרד"לי. במהלך קמפיין הבחירות נראה כי אורית סטרוק ואלי בן דהן הוסתרו לחלוטין מתוך כוונת מכוון. בינתיים שומעים יותר ויותר את הקולות הניציים אצלכם בסיעה.


"אנחנו הסיעה הכי מגובשת בכנסת. אנחנו עובדים בשיתוף פעולה וכבוד הדדי אחד כלפי השני, יש לנו ימי סיעה. השבוע ביום חמישי התקיים סיור סיעה שלנו בקרית מלאכי אצל ללו זוהר שנבחר מטעמנו לראשות העיר. היה יום שלם של דיון בנושא של שותפות חיים ופריפריה".

 

בעוד שנה תהיי באותם תפקיד וממשלה?

 

"אני מקווה שתראיין אותי עוד שנה כשנציין שנתיים לממשלה. התקווה הכי גדולה שלי היא שיונתן פולארד יחזור כבר הביתה. 29 שנים זה יותר מדי".

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.