מבעיה מקומית לשאלה לאומית: מאחורי הקלעים של מחאת מבקשי המקלט

 
עודכן 20:58 10/01/2014

עשרות אלפי הזרים שהציפו את רחובות תל אביב הבהירו כי לא מדובר בעניין שניתן להתעלם ממנו עוד. מאחורי הפגנות ההמונים עומדת הנהגה מסודרת להפליא שלא משאירה דבר ליד המקרה, ואנשים שזועקים: "אנו בני אדם, תפסיקו לפחד"

 
 
 
 
 

עד לא מזמן, נדמה היה לכולנו שהם שקופים. לא ראינו אותם כשהם שטפו לנו את הכלים, עד שלפתע, בלי שום התראה, הם החלו לשטוף את הרחובות. תקראו להם מהגרי עבודה, תקראו להם מבקשי מקלט - הם כאן, והם רבים. צוות מגזין "שישי" יצא לבלות איתם שבוע בתוך רחובות זועמים, ושמע זעקות של בעיה לאומית שאי אפשר יותר להתעלם ממנה.

 

 

כשז'אק, יליד דארפור, נשאל אם הוא מבין את הטענות של תושבי דרום תל אביב, למשל, אי הנוחות שלו בולטת. "אז למה קיבלו אותנו? קיבלתם אותנו כפליטים. יש לנו רצח עם במדינה שלנו, בגלל זה אנחנו פה", הוא מסביר.

 

ואסור להבין לא נכון. בהפגנות האלה יש סדר מופתי. לכלי התקשורת, למשל, מתראיין אך ורק מי שמורשה לעשות זאת. "חשוב לנו שאלה יהיו אנשים שיקפידו לומר בראיונות את הדברים הנכונים", מסביר אחד מהם. מי שכן מורשה, מצויד בדף מוכן של מסרים.

 

כשאנו מגיעים לדרום תל אביב, נראה שאת תושבי המקום אפילו ההומור של "ארץ נהדרת" לא מצליח להצחיק. במהלך צילומי מערכון, מתפרצת אחת מהם בזעם: "תתביישו לכם! אנחנו בגטאות, זו בושה. יש לי ילדה בת 27 שפוחדת לבוא הביתה בלילה. תהיו בעדנו, לא נגדנו".

 

 
מחאת הזרים בתל אביב. "מדוע הכנסתם אותנו לפה?"
מחאת הזרים בתל אביב. "מדוע הכנסתם אותנו לפה?" צילום : רויטרס
 

אנחנו באנו ללוות את ההפגנה שלהם, מאוד מהר התברר שבאו ללוות אותנו. הם עוקבים מקרוב, גם אחרי השיחות עם תושבים ישראלים של השכונה. "אתה מבין, אני בחקירה אצלם", אומרת הפעילה מאי גולן חצי בהומור חצי ברצינות. היא עצמה הפכה לאחת המזוהות עם מצוקת התושבים, אחרי שעברה ניסיון אונס ע"י שני אפריקנים ליד ביתה.

 

"אף פעם לא הרגשתי סכנה לעבור ברחוב. אני ילדה שדילגה מעל נרקומנים בבניין שלה מקטנות, ומעולם לא חשתי סכנה עד לפני 5 שנים. לא הרגשתי שאני צריכה לשקול פעמיים באיזו שעה לרדת מהבית. אנחנו נכבשנו, מוקפים. חיים בגטו".

 

אז את הזכות לאדישות איבדנו השבוע. הבעיה כבר לפתחנו. אין לה פתרונות קלים ומהירים. המחאה הזו תימשך, והשאלה מי ימצמץ ראשון - הם או מדינת ישראל - היא שתקבע אם יהפכו לחלק מאיתנו, או שילכו כלעומת שבאו.

 

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.