הפעימה השלישית: 26 מחבלים פלסטינים שוחררו מהכלא

 
עודכן 06:10 31/12/2013

שעות לאחר שבג"ץ דחה שוב את עתירת המשפחות השכולות, בוצע סבב נוסף של שחרור אסירים במסגרת המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים בין המשוחררים - גם תושבים של מזרח ירושלים. גוברת האפשרות כי המשא ומתן יתארך, ככל הנראה בשנה נוספת

 
 
 
 
 

אחרי ההפגנות הסוערות והעתירה ששוב נדחתה לבג"ץ, הלילה (שלישי) הושלמה הפעימה השלישית מתוך ארבע של שחרור מחבלים פלסטינים במסגרת המשא ומתן המדיני. 26 אסירים שוחררו הן לרצועת עזה והן לשטחים, כשהפעם, כלל השחרור גם חמישה תושבים של מזרח ירושלים.

 

בדומה לשתי הפעימות הראשונות, במשפחות השכולות ניסו להיאבק עד לרגע האחרון בשחרור של רוצחי יקיריהן ובאמצעות ארגון אלמגו"ר הן הגישו עתירה לבג"ץ, שנדחתה. בין היתר ניסו לטעון המשפחות כי שחרורם של רוצחים תושבי מזרח ירושלים דורש דיון נפרד של הממשלה טרם יתבצע, אך השופטים דחו טענה זו וקבעו כי אין בה בכדי למנוע את המהלך.

 

אמש התאספו עשרות בני אדם והפגינו בירושלים נגד השחרור. המשפחות והמשטרה הגיעו להסכמה בבג"ץ כי צעדת המשפחות השכולות תגיע עד רחבת הכותל, ואז 15 מפגינים בלבד שהורשו לכך המשיכו תחת ליווי לביתו של אחד ממשוחררי הפעימה השלישית.

 

במקביל לשחרור האסירים, שפעימתו הרביעית והאחרונה אמורה להתבצע בעוד כחודשיים וחצי, נראה כי המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים בדרך לקבל ארכה. ברשות כבר העבירו מסר כי יהיו מוכנים להאריכו מעבר לתשעת החודשים שהוקצבו, ונמצאים כבר לקראת סיום.

 

שר החוץ האמריקני, ג'ון קרי, אמור להגיע בהמשך השבוע לישראל, והוא צפוי לשמוע מאבו מאזן דרישה לשחרור נוסף של אסירים. בסביבתו של יושב ראש הרשות הפלסטינית לא הסתירו את שביעות הרצון משלוש הפעימות הראשונות, והודו כי הדבר מחזק את מעמדו, בעיקר למול חמאס.

 

גם מישראל לא אמורה להגיע התנגדות להארכת השיחות. שני בכירים בליכוד, שנכחו בשיחות סגורות עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, אמרו אמש לחדשות 10 כי הוא הביע את הסכמתו לאמץ את ההצעה האמריקנית כבסיס למשא ומתן. במרכז ההצעה - גבולות 67', והכרה פלסטינית במדינה יהודית. התכנית תהיה להאריכו בשנה, באופן שיאפשר לצלוח "בשלום" את עצרת האו"ם הקרובה בספמבר, וגם תסייע לנתניהו לשמור על שלמות הקואליציה השברירית והחלוקה גם כך.

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.