השנה בתמונות: 2013 מבעד לעדשת המצלמה

 
עודכן 02:51 01/01/2014

נפרדנו מצ'אבס וממנדלה, אבל קיבלנו אפיפיור וגם נסיך חדש. בקוריאה הצפונית איימו על כל מה שזז, ובאירופה חיבקו את החד-מיניים. בארצות הברית השתוללו עם נשק, ובברזיל חשבו מונדיאל. הטרור הגיע גם לאפריקה, העולם הערבי ומזג האוויר? הם המשיכו בשלהם. שנת 2013 הייתה ארוכה ורוויה באירועים ברחבי הגלובוס, אנחנו ניסינו לסכם את רובם בתמונות

 
 
 
 
 

שנת 2013 הגיע אמש (שלישי) לסיומה, ולפעמים נדמה כי רק לעת סיום אנחנו מבינים כמה אירועים בולטים פקדו את העולם שלנו ב-12 החודשים האחרונים. חלקם היו מרגשים, חלקם דווקא אסונות. חלק הצחיקו אותנו, היו כאלה שהדהימו אותנו, ובחלק גדול מהם סתם כיף להסתכל אחורה ולהיזכר.

 

אומרים שתמונה אחת שווה אלף מילים, אז כדי שנוכל לפתוח בראש שקט את השנה האזרחית החדשה, החלטנו לקבץ כמה תמונות ורגעים שלנו, לפחות, יהיה קשה מאוד לשכוח. קטנים או גדולים, טובים או רעים - בלעדיהם 2013 לא הייתה מה שהייתה. כך נראתה השנה שעברה עלינו:

 

 

השנה נפתחה, למרבה הצער, באסון גדול שהתרחש אי שם בברזיל, כששריפת ענק פרצה בתוך מועדון לילה הומה אדם וגבתה את חייהם של מאות צעירים. איש לא חשב שבילוי שגרתי יכול להסתיים בטרגדיה כזו. שני הצעירים הללו, שהם חלק מהניצולים, ניסו לעכל את שאירע, הטראומה כנראה תישאר שם לעוד הרבה זמן.

 

 

העולם הנוצרי-קתולי עבר השנה טלטלה עם פרישתו המפתיעה של האפיפיור בנדיקטוס. ואז, זה קרה ממש כמו בסרט: העשן הלבן היתמר בשמי הוותיקן ובישר על מנהיג חדש לכנסיה. אם מישהו חשב שחורחה מריו ברגוליו הארגנטיני יהיה שמרן ומשעמם כמו קודמו, הרי שמהר מאוד הוא התבדה. פרנציסקוס הראשון אולי עוד לא ביצע צעדים בשטח, אבל מיד ניתן היה להבחין שמדובר בדמות צבעונית ומרתקת שלא תותיר אותנו משועממים. ב-2014 כבר נוכל, אם לא יהיה שיבוש בתכניות, לשים כאן תמונה שלו מהביקור הצפוי בישראל.

 

 

הדרך עוד ארוכה, אבל אין אדם בקהילה הגאה שלא יסכים להודות בהתקדמות הגדולה שעשה העולם בשנת 2013. בזו אחר זו החלו מדינות שונות להכיר בנישואים חד-מיניים, והצליחו להשכיח ולו במעט את האכזריות הבלתי נתפסת של מדינות אחרות כלפיהם. בתמונה: זוג גברים שהיה לראשון להינשא על אדמת צרפת.

 

 

2013, 2014. למזג האוויר התאריך לא כל כך משנה, ומדי שנה הוא מספק לנו אסונות מצד אחד ופלאי טבע מצד שני. סופת הברקים האימתנית הזו שהכתה באוקלהומה, ארצות הברית, בחודש מאי נכנסת כנראה לקטגוריה הראשונה לאחר שגבתה כמה וכמה קורבנות.

 

 

אדם עגלגל, קצת תמהוני, מחזיק נשק גרעיני ומאיים להשמיד מעצמות על ימין ועל שמאל. אה, והוא גם חבר של דניס רודמן. נשמע לכם כמו סרט אימה או קומדיה? אז זהו, שלא כשקים ג'ונג און נמצא בסביבה. השליט האכזרי של קוריאה הצפונית, מדינה שקשה להאמין שב-2013 עוד נותרו משטרים כמו שלה, הרגיש כנראה שהשנה הזו היא השנה שלו. אז הוא ירה לכל עבר: איים על טילים היישר בניו יורק, הכריז שיבטל את הסכם השלום עם שכנתו בדרום והצליח להפחיד גם את יפן. האם ב-2014 יצליח לשבור את גם את השיאים של עצמו?

 

 

2013 הייתה גם השנה שבה התחלנו להרגיש את המונדיאל ההולך וקרב שאמור להתקיים בברזיל. למרות כל הבעיות והספקות, אין ספק שמחכה לנו טורניר אטרקטיבי ומצוין, בתקווה שארץ הסמבה תעביר את השמחה הגדולה שלה גם למגרשים.

 

 

 

גם ניסים רפואיים (ומעט מלחיצים) היו לנו השנה. הסיני שבתמונה הצליח למשוך הרבה מאוד תשומת לב עולמית, לאחר ששרשרת של אירועים ביזאריים במיוחד הובילה להשתלת אף במצחו. אל תמהרו לרחם עליו, משום שגם לו היה חלק באשמה: לאחר שאפו הזדהם בעקבות תאונת דרכים, הוא החליט לדלג על הביקור אצל רופא, כך שנותרה רק ברירה אחת כדי להציל את האיבר הכה חיוני. כל אלה סללו את דרכו להיות אחת התמונות של השנה הזו.

 

 

השנה החולפת תירשם יותר מכל קודמותיה כזו שבה הגיע הטרור האסלאמי עמוק לתוך יבשת אפריקה. כמה חודשים אחרי ההשתלטות על שדה גז באלג'יריה, הגיעה מתקפת טרור אכזרית במיוחד בלב ניירובי, בירת קניה. אל תוך קניון הומה אדם התפרצו מחבלים שהחלו לירות בכל עוברי האורח ורצחו עשרות בני אדם. כאלף מהם הצליחו להימלט על נפשם מתוך הזוועה הזו, שהותירה צלקת עמוקה אצל כל קניתי.

 

 

אולי שנאתם אותו, אולי דווקא אהבתם, אבל מהוגו צ'אבס אי אפשר היה להתעלם. השנה נפרדו ונצואלה והעולם מהמנהיג הבלתי מעורער הזה, שאמנם שלט במדינה שלו ביד ברזל, אבל תמיד עשה את זה עם הרבה מאוד צבע. השירה ההזויה בטלוויזיה, היכולת לעלות על בימת האו"ם ולא לעשות חשבון לאיש - כל אלה גרמו לנו לכמה תהיות בנוגע לשפיותו, אבל גם הפכו את המוות שלו לכותרות ראשיות בכל רחבי העולם ולאחת מנקודות הציון של 2013.

 

 

כמו בכל שנה, גם ב-2013 חגגנו את יום האהבה. כמו בכל שנה, גם הפעם הסינים הוכיחו לנו שיש דברים שהם עושים הכי יצירתי. מירוץ הכלות המותח הזה בהחלט נותן למדינה המאוכלסת בעולם יתרון גדול על כל יתר המדינות שחגגו את היום הלבבי בדרכים בנאליות ומשעממות.

 

 

 

מהרבה בחינות, בארצות הברית לא מאוד ירצו לזכור את השנה הזו. אחרי שאת 2012 סגר הטבח הנוראי בבית הספר "סנדי הוק", שהותיר את המדינה העצומה הזו בהלם, למרבה הצער לא היה הרבה חדש תחת השמש. בין לא מעט קריאות להניח את הנשק, בלוס אנג'לס ניסו לקחת את זה צעד קדימה, אספו כלי נשק והמיסו אותם במרוכז.

 

 

התמונה הזו יכולה בקלות גם להתחרות על תואר "תמונת השנה", לפחות שלנו. תמונה שולי תופסת רגע אחד קטן, אבל כזה שתמיד מצליח לצבוט משהו בלב. הילדה הקטנה הזו עשתה קצת פדיחות לאחיה הגדול, חייל בצבא אוקראינה, לא יכלה להתאפק ובאמצע טקס ההשבעה שלו היא רצה לעברו בזרועות פתוחות והעניקו לו חיבוק מכל הלב. הוא, מצדו, ניסה לשמור על קור רוח.

 

 

העולם כולו עצר נשימה, מהדורות חדשות נקטעו והתמונות נמרחו בכל רחבי הגלובוס. מה שבאמת עניין השנה את העולם היה התינוק הקטן הזה באמצע התמונה, שכנראה עדיין לא מבין את זה, אבל הוא עתד להיות מלך בריטניה. השמועות כבר החלו לדבר על הריון נוסף של ויליאם וקייט, והאמת? אנחנו כבר מוכנים.

 

 

הקיץ האחרון זימן איתו שריפות ענק בקליפורניה, שהקשו מאוד על הכבאים להשתלט עליהן. דונמים רבים של יערות התכלו כלא היו, ולא מעט תושבים היו בסכנה שמא בתיהם ייכנסו לטווח האש.

 

 

יש רגעים בספורט שחורגים הרבה מעבר למשחק, הפסד או ניצחון. כזו הייתה הפרידה השנה מדיוויד בקהאם, הבריטי הנצחי וכנראה המותג הכי מצליח ששיחק אי פעם כדורגל. בחודש מאי האחרון הוא הוכיח לכולנו שלא רק כסף היה שם, כשסיים את משחקו האחרון בקריירה ארוכה ומפוארת, וירד מהמגרש בצרפת תוך שהוא ממרר בבכי. אוהדי הכדורגל לא ישכחו אותו מהר.

 

 

את השנה שעברה על העולם הערבי קשה לסכם בתמונה אחת, אבל נראה שהיא די ממצה. תוצאותיו של האביב הערבי ניכרו היטב בכל פינה - אם זו ההפיכה הנוספת במצרים, או שפיכות הדמים בסוריה שגם חצתה לראשונה את גבול הנשק הכימי שכולם דיברו עליו. לפי קצב התקדמות הדברים, גם את 2014 נסכם עם תמונות דומות.

 

 

אין הרבה מדינות שיכולות להצביע על אדם אחד כ"אבי האומה", ולהתכוון לכך בלי שום מימד דיקטטורי (עיינו ערך הוגו צ'אבס למעלה). שנת 2013 נגמרה בטון צורם עבור דרום אפריקה, שנפרדה מאחד מגדולי המנהיגים של המאה ה-20, נלסון מנדלה. מנהיגי כל העולם הגיעו לחלוק כבוד אחרון לאיש שחתום על ניצחון האפרטהייד, ואם תשאלו מישהו במדינה, המשימה הגדולה בשנה הקרובה תהיה לנסות ולשמר את ההון אותו הוא הותיר.

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.