סיפור אהבה בלתי נשכח: נערה בחולצה כחולה

 
נערה בחולצה כחולה
נערה בחולצה כחולה צילום: עטיפת הספר
 
עודכן 15:29 26/12/2013

הרומן החדש של גבריאל בן שמחון הוא הספר המושלם לחורף: סוחף מרגש ומפעים. סיפור אהבה בין נער עולה חדש מספרו שבמרוקו לנערה צברית אשכנזיה

 
 
 
 
 

הקולונען הותיק גבריאל בן שמחון רקם רומן ספרותי אוטוביוגרפי למחצה בשם "נערה בחולצה כחולה".

זהו סיפור ישראלי מרגש מאוד המתאר בדרך הטובה ביותר מהו כור ההיתוך החברתי של מדינת ישראל.

 

מאורעות ואדי סאליב בחיפה של שנות ה-50 היו הגרעין הראשון של הפיצוץ החברתי והעדתי בישראל, והם הקדימו את הפנתרים השחורים, ש"ס ואת המחאה החברתית. בן שמחון היטיב לתאר את ההתנגשות בין העולים מצפון אפריקה לאשכנזים של חיפה האדומה. הוא עושה זאת לאו דווקא בפיצוץ אלא בדרך של סיפור אהבה בין נער עולה חדש שבמרוקו לנערה צברית אשכנזיה.


בחן רב וביכולת ספרותית נהדרת מספר בן שמחון על דור של יהודים דתיים שנעקרו משורשיהם במרוקו ועלו ארצה מתוך אמונה בקץ הגלות ובתחילת הגאולה. הם הגיעו לעיר התחתית של חיפה ומגלים כי זו לא הארץ המובטחת מהתנ"ך.

 

דור ההורים שהיו מפרנסים, גבאים ומגרשי שדים במרוקו, מוצאים את עצמם בחיפה האדומה בודאי סאליב, סמוך לשכונת הדר הכרמל החילונית והאשכנזית מאוד. המספר, יונתן מרציאנו, הספוג בתרבות ובמסורת של יהדות מרוקו, מתאהב בנורית סתיו - צברית ילידת קיבוץ, בת להורים יוצאי פולניה וחילונית למהדרין. הוא גם מתאהב בסרטים ובבית הקולנוע 'כרמל' השייך לאביה. בין השניים נרקם סיפור אהבה מרטיט ומרגש המתרחש על רקע העשור הראשון של מדינת ישראל.


הסיפור מכה שורשים לעבר אלפי שנות חיים יהודיים תוססים במרוקו. המספר מרציאנו אינו מתנתק מהם - להיפך, הוא חוקר ולומד אותם, ומספר ומתאר לאהובתו - "הנערה בחולצה הכחולה" -  אודות העולם האחר עם הצבעים, הניחוחות והתבלינים השונים כל כך.

 

בשלב מסויים מסיר יונתן מרציאנו את הז'לאבה, שהיא הגלימה המרוקאית המסורתית, ונורית סתיו מסירה את החולצה הכחולה והם מתחלפים ונושמים זה את רחותיו של זה. בין השניים פורח סיפור אהבה יפהפה.


למרות שמדובר ברומן ספרותי, דמיוני לכאורה, הרי שרוב האירועים והדמויות שבספר עוצבו בהשראת אירועים אמיתיים ובהשראה של אנשים אמיתיים - ואפילו בשמותיהם האמיתיים. בהקדמה לספר מסביר בן שמחון כי זהו לא שחזור מדויק ונאמן של מציאות אלא יצירה בדיונית המוכתבת על ידי ערכים יצירתיים בלבד.

 

לדבריו, הספר מערב פיסות של מציאות, יחד עם דמיון ובדיה ואין קשר ישיר וכולל בין הדמויות בספר לבין המציאות. אף על פי כן, הספר מתאר את יהדות מרוקו בכלל ואת יהדות העיר ספרו בפרט בדיוק היסטורי של אחד לאחד. כך גם את קשיי הקליטה וההתנגשות עם החיים השונים בחיפה האדומה.

 

בספר מוזכרות דמויות חיפאיות ידועות ומוכרות כמו אבא חושי ויוסף אלמוגי, וכן דמויות מהפוליטיקה הארצית כמו דוד בן גוריון, מנחם בגין, ד"ר יוסף בורג, משה שפירא ועוד. בספר מככב גם הרב דוד עובדיה שהוא גדול רבני ספרו שעלה לחיפה אבל דחה הצעה לכהן כרבה הראשי ועבר להיות משגיח כשרות בירושלים. כמו כן מככב בספר יוסף בן הרוש - המנהיג המיתולוגי של אירועי ואדי סאליב, וכן אישים רבים אחרים ואירועים שהיו ונבראו, ולא משל היו אלא מציאות חיה ובועטת.


מעבר להכל, זהו סיפור אהבה מקסים בין נער ונערה, סיפור שיעניין וירתק לא רק את מי שעלה ממרוקו או גר בחיפה אלא כל קורא אחר בארץ ובעולם.

 


נערה בחולצה כחולה, גבריאל בן שמחון, 335 עמ', הוצאת: 'פרוזה' של ידיעות ספרים.

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.