דעה: די לתדהמה המעושה - איסוף מודיעין על בנות ברית הוא כלי לגיטימי

 
עודכן 10:39 23/12/2013

בתוך מערכת בינלאומית כאוטית, המחויבות הראשונה של מדינה היא לאזרחיה – וכל האמצעים כשרים. רוצים עוד סיבה שהציתותים האמריקנים לא צריכים להפיל אף אחד מהכסא? אם תעלה השאלה בכיוון הפעולות שישראל מבצעת, התשובה תהיה מביכה לא פחות • מזכיר הממשלה לשעבר מכניס לפרופורציות

 
 
 
 
 

בימים האחרונים הכותרות "מדהימות" בחומרתן: "ארצות הברית האזינה לראש ממשלת ישראל, האמריקנים שכרו דירה ליד ביתו של שר הביטחון, ארצות הברית יירטה מיילים", ועוד כותרות מהסוג הזה. ראש הממשלה נתניהו בוחר להתייחס לעניין בפתח ישיבת הממשלה ומכריז "נתנו דעתנו בהתפתחויות הללו". קדמו לכך דיווחים על האזנות של האמריקנים לקנצלרית אנגלה מרקל ולראשי מדינה אחרים.


הגיע הזמן לגלות את האמת: גם מדינות ידידותיות אוספות מודיעין אחת על השנייה. וטוב שכך. בעולם של אינטרסים מרובים ומסובכים, חובת הנאמנות של המדינה היא בראש ובראשונה לאזרחיה. ולכן עליה לעשות כל שנדרש, כולל פעולות לאיסוף מודיעין ממדינות ידידותיות, כדי להבטיח שמירה על האינטרסים של המדינה.

 

כך הגיבו חברי הממשלה לפרשת הציתותים האמריקנים:

 

 

מאז שנוסדו מדינות בעולם, הן תלויות זו בזו. מדינה איננה יכולה להתנהל מבלי להתייחס למערכת האזורית-גאוגרפית בה היא ממוקמת ומבלי לפעול בזירה הבינלאומית. בימי עבר, הקשר בין מדינות היה הבסיס לעלייתן ולנפילתן של אימפריות, לשליטה על משאבים, חומרי גלם, צירי תנועה ואינטרסים רבים ומגוונים נוספים.


את מערך היחסים שבין מדינות נהוג לכנות "סדר עולמי". לאחר מלחמת העולם השנייה נוצרו כללים ברורים של סדר כזה, שנע בין שני כוחות הנהגה עיקריים: ארצות הברית וברית המועצות. יתר המדינות, בדרך כזו או אחרת, נקטו עמדה כלפי אחת מן המעצמות. העולם התנהל במשך עשרות שנים בעידן של מלחמה קרה, ובמידה רבה כללי המשחק במערכת הבינלאומית היו ברורים ונהירים.

 

גברתי תת שר החוץ האמריקני, האם אתם מצותתים לישראלים?

ארה"ב: "אוספים מודיעין זר, כמו כל יתר המדינות"

 

אי-סדר עולמי חדש

מאז קריסתה של האימפריה הסובייטית השתנו כללי המשחק באופן קיצוני. ציביליזציות חדשות הפכו להיות משמעותיות מבחינה צבאית וכלכלית, כוחה של ארה"ב נחלש במידה רבה, אירופה נחלשת, האסלאם הופך להיות גורם מוביל במגרש הבינ"ל במונחי הגירה וטרור, המזרח הרחוק משתלט על שווקים כלכליים, האיום הגרעיני הופך לנוכח וממשי, סכנות רבות מרחפות על העולם וזו רק שאלה של זמן עד שחלקן תתממשנה. ניתן לומר כי המאפיין המרכזי של הסדר העולמי בעידן הנוכחי הוא אי-סדר מוחלט, ובתוך אי סדר כזה, חובתה של כל מדינה לעשות כל שלאל ידה כדי להגיע למידע שיסייע לה להעריך בכל רגע נתון את מצבה מול מדינות אחרות.

 

 
הפגנה בוושינגטון נגד ציתותי ה-NSA. כוחה של ארה"ב נחלש
הפגנה בוושינגטון נגד ציתותי ה-NSA. כוחה של ארה"ב נחלש צילום : גטיאימג'בנק/GettyImages
 

העוסקים בענייני מדינה יודעים כי מערך ההתנהלות הבינלאומי מורכב משתי מערכות מרכזיות בסיסיות: הראשונה היא מערכת הדיפלומטיה הגלויה. אותה מסגרת הנהוגה מזה שנים רבות של חילופי שגרירים, נציגים ונציגויות, המייצגים באופן רשמי וגלוי את האינטרסים של המדינה אל מול המדינה בה הם פועלים. יש חשיבות עצומה למערכת הזו כיוון שהיא זו המופקדת על ההסדרה הפורמאלית של היחסים בין המדינות. היא מבטאת הכרה, היא משפיעה על גודל שיתופי הפעולה, היא מסייעת בניהול משברים ובתאום עמדות, בהגדרת האינטרסים ובהרחבת קשרי המסחר, הכלכלה, התיירות והתרבות ותחומים חשובים נוספים.


יחד עם זאת, הסיפור האמיתי מתקיים במרכיב השני של הדיפלומטיה - והוא עולם הדיפלומטיה החשאית. זהו איננו עולם דמיוני. הוא קיים במלוא עוצמתו ופועל מדי יום ביומו בכל רחבי העולם. ואלה הבקיאים ברזיו ובסודותיו יודעים כי אפילו דמיונו הפורה של ג'ון לה קארה, גדול סופרי הריגול, מחוויר אל מול המציאויות שנוצרות בעולמה הפעיל של הדיפלומטיה החשאית.

 

ידידות, אמון וקשרים אישיים - זה לא מספיק

יד הדמיון של אדם מן השורה לא יכולה להעלות על דעתה איזה מאמץ ענק, אדיר, רצוף ואינטנסיבי מנהלת כל מדינה כדי להגן על עצמה ועל אזרחיה באמצעות פעילות מודיעינית. וכאמור הגיעה העת לומר בגלוי ובקול רם שמערכת הדיפלומטיה החשאית הוא חלק אינטנסיבי מאוד גם ביחסי מדינות ידידותיות.


הרי כל בר דעת מבין שידידות, אמון, חברות וקשרים אישיים חשובים מאוד ביחסים שבין בני אדם, בין מנהיגים ולבטח בין מדינות. הם משפיעים על האווירה שבה מתנהלת מערכת היחסים ובהרבה מאוד משברים יש למרכיבים הללו היבטים חשובים בכל הקשור ליכולת ניהול המשבר. אך יחד עם זאת לא די באלו, והם חובקים באופן חד משמעי חשדנות, זהירות, אינטרסים מנוגדים, נסיונות הסתרה, התחייבויות מנוגדות ומרכיבים נוספים שהם חלק אינטגרטיבי מכלי הניהול וההתנהלות של מדינות בעולם.

 

 
אנגלה מרקל עם דייויד קמרון. כולם מאזינים לכולם
אנגלה מרקל עם דייויד קמרון. כולם מאזינים לכולם צילום : אימג`בנק / Getty Images
 

הכלי המרכזי שמאפשר לכל מדינה להשיג מידע אמין מול אויביה אך גם מול ידידותיה הוא אחד: מודיעין. מודיעין טוב, אמין ומדויק ככל הניתן. היכולת להפיק מודיעין ממדינות ידידותיות או יריבות נשענת על שלושה מרכיבים ידועים: הראשון הוא הפקת מודיעין ממערכות הקשר של מדינת היעד (סיגינט), הן ממערכות קשר באמצעי טלפוניה והן ממערכות תקשורת נתונים וטכנולוגיה. היכולת השנייה היא ממשפחת המודיעין החזותי (ויזינט) הכוללת את כל מערך הנתונים שניתן להשיג מתצפיות, צילומים וצילומי אויר. המערך השלישי נשען על המודיעין המופק באמצעים אנושיים (יומינט). בעבר הייתה נפוצה יותר תופעת הריגול אך בימינו עיקר המאמץ האנושי נשען על סוכנים, ובמידה רבה ניתן לומר שעידן המרגלים מאחורינו.

 
עובד יחזקאל
עובד יחזקאל צילום: עצמי

את עיקר המודיעין כיום ניתן להפיק ממערכות הקשר של מדינות היעד וכל מדינה מפעילה מול כל מדינה אחרת, ידידותית או עוינת, את מערך המודיעין הזה הכולל האזנות וחיבורים למערכות הקשר השונות כדי לתת מענה לצרכים המודיעיניים המוגדרים על ידי ראשי המדינה. הקברניטים.


נראה לי נכון להמליץ לאלה ש"נדהמים" ו"לא מאמינים" למידע המרעיש שנחשף בימים האחרונים להירגע. אולי אפילו להעדיף את חכמת חז"ל ולנהוג במצוותם "סייג לחכמה שתיקה". כי אם תעלה השאלה בכיוון הפעולות של ישראל כלפי מדינות עוינות או ידידותיות, התשובה תהיה מביכה לא פחות.

הכותב כיהן כמזכיר הממשלה והקבינט הבטחוני וסא"ל (במיל.) ביחידת המודיעין 8200

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.