אדגר ברונפמן, נשיא הקונגרס היהודי לשעבר, נפטר בגיל 84

 
עודכן 07:59 22/12/2013

אחד מראשי הקהילה היהודית בגולה נפטר הלילה בניו יורק. ברונפמן חשף את עברו הנאצי של מזכ"ל האו"ם לשעבר ונשיא אוסטריה, קורט ולדהיים, וקיבל מידי ביל קלינטון את מדליית החירות בשנת 1999

 
 
 
 
 

אדגר ברונפמן, אחד מראשי הקהילה היהודית בגולה, נפטר בלילה (ראשון) בביתו שבניו יורק בגיל 84. ברונפמן, פילנטרופ שהיה נשיא הקונגרס היהודי, זכה במדליית החירות שהעניק לו נשיא ארצות הברית, ביל קלינטון, בשנת 1999.

 

 
אדגר ברונפמן, נשיא הקונגרס היהודי לשעבר
אדגר ברונפמן, נשיא הקונגרס היהודי לשעבר צילום : רויטרס
 

ברונפמן, בנו של אייל ההון הקנדי סאם ברונפמן, ירש את אימפריית האלכוהול מאביו והשתמש בהונו על מנת לקדם את לימודי היהדות והקהילה היהודית מסביב לעולם. הוא גם חשף את עברו הנאצי של קורט ולדהיים, נשיא אוסטריה ומזכ"ל האו"ם בשנות ה-70. הוא תמך בהענקת מלגות ליהודים מסביב לעולם והקים קרנות שיסייעו לסטודנטים במיון לימודיהם.

 

במהלך כהונתו כנשיא הקונגרס היהודי שהחלה בשנת 1981, ברונפמן פעל לאפשר ליהודי ברית המועצות לשעבר חופש דתי ולשחרורם של אסירי ציון מהכלא הסובייטי. "ברונפמן השתמש בקרנות הצדקה כדי 'למצוא דרכים חדשות ללמד את הצעירים היהודים את הסיפורים והדרכים שהאבות שלנו הנחילו לנו, ולנטוע בהם את הגאווה של ההיסטוריה המשותפת שלנו", אמר דובר המשפחה, ג'ונתן כהן.

 

כהן הוסיף כי ברונפמן נפטר בשלווה, אך לא סיפק פרטים נוספים על סיבת המוות. ילדיו ממשיכים לשמור על הקשר עם ישראל, ומעורבים בעסקים רבים במשק המקומי.

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.