"גאיה" שוגר לחלל: לראשונה יתאפשר למפות את גלקסיית שביל החלב

 
עודכן 13:45 19/12/2013

הטיל הרוסי סויוז, נשא היום את לוויין המצפה הכוכבי של סוכנות החלל האירופית למרחק של 1.5 מיליון ק"מ מכדור הארץ. "זה יהיה כמו לצפות מכדור הארץ במטבע יורו על הירח"

 
 
 
 
 

פרויקט מצפה הכוכבים החללי השאפתני, "גאיה", שוגר היום לחלל. בפרויקט הלוויין של לווייני "אסטריום" בטולוז שבצרפת, היו מעורבות 70 חברות נוספות ב-16 מדינות, הוא ארך יותר מ-20 שנים ועלותו נמדדת ב-740 מיליוני יורו.

 

מצפה הכוכבים "גאיה", ישוחרר מחלקו הקדמי של טיל סויוז לו חובר במטרה להגיע למיקומו, כ-40 דקות לאחר השיגור, כאשר הכוונה היא להביא אותו למסלול צפייה, 1.5 מיליון קילומטרים מכדור הארץ בחלקו המוחשך.

 

לכתבתה של עמנואל אלבז-פלפס (2:05 דקות)


 

 

הלוויין ששוגר מקורו שבגינאה בדרום אמריקה, ימפה את תחומי הגלקסיה של מיליארדי כוכבים בדיוק של מיקום ומרחק שלא נראה עד כה. המצפה ששוגר לחלל אמור להביא את התמונות המציאותיות הראשונות לגבי מראה גלקסיית שביל החלב שכדור הארץ הוא חלק ממנה.

 

הרגישות של 'גאיה', תאפשר להבחין לראשונה באלפי אובייקטים בחלל, כולל כוכבים שטרם נראו ואסטרואידים. כדי לבצע זאת מצפה הכוכבים החללי נושא שני טלסקופים שיזרוק אור לגלאי מצלמה עצום בגודלו בעל מיליארד פיקסלים.

 

"אם להשוות, אפשר לומר כי החדות והדיוק של הטלסקופים למרחק, תהיה כמו לצפות מכדור הארץ במטבע יורו על הירח", הסביר מנהל המדע בסוכנות החלל האירופית, פרופסור אלווארו חימנז.

 

 
יגיע למסלול צפייה של 1.5 ק"מ מכדור הארץ ב-40 דקות
יגיע למסלול צפייה של 1.5 ק"מ מכדור הארץ ב-40 דקות צילום : ESA (סוכנות החלל האירופאית)
 
הפרויקט ארך יותר מ-20 שנים בעלות של 740 מיליוני יורו
הפרויקט ארך יותר מ-20 שנים בעלות של 740 מיליוני יורו צילום : ESA (סוכנות החלל האירופאית)
 

בצפייה תדירה במשך חמש שנים, יתאפשר לקבל את הקואורדינטות של הכוכבים הבוהקים בסטייה של בסך הכול שבע שניות. מעבר למדידה של מרחק בין הכוכבים בגלקסיית שביל החלב, הלוויין ילמד את תנועת הכוכבים ברחבי מרחב החלל.

 

גם התכונות הפיזיות של הכוכבים ימדדו, תכונות כמו אור, טמפרטורה והרכב. יהיה אפשרי אפילו לבחון את גיל הכוכבים. כמו גם את המהירות שלהם כלפי כדור הארץ וממנו.

 

"זה יאפשר לנו לראשונה להלך בשביל החלב", אמר פרופסור גרי גילמור מאוניברסיטת קיימברידג' שבבריטניה שהוסיף כי "יתאפשר לקבוע איפה נמצא כל דבר ומהו כל דבר ברחבי הגלקסיה".

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.