העולם נפרד מנלסון מנדלה; אובמה: "בזכותו אני כאן היום"

 
עודכן 20:51 10/12/2013

עשרות מנהיגים מהעולם כולו הגיעו לדרום אפריקה להשתתף בטקס האשכבה של הנשיא לשעבר. עשרות אלפי תושבי דרום אפריקה הגיעו לאצטדיון הכדורגל כדי לחגוג את מורשתו של "מדיבה". נשיא ארה"ב ספד למנדלה ואמר כי הוא אחד המנהיגים הגדולים בהיסטוריה האנושית ובשורה אחת יחד עם גנדי ולינקולן. "הזכיר לנו שתמיד זה נראה בלתי אפשרי עד שזה נעשה", הוא אמר. מזכ"ל האו"ם: "שנא את השנאה"

 
 
 
 
 

העולם נפרד היום (שלישי), בטקס ממושך, מאחד ממנהיגיו הבולטים בעשורים האחרונים - נלסון מנדלה. נשיא ארצות הברית ברק אובמה ספד למנהיג שמת ביום חמישי האחרון בגיל 95 ואמר כי בזכות מאבקו של מנדלה הוא יכול לעמוד היום כנשיא המדינה החזקה בעולם.

 

בטקס אליו הגיעו עשרות מנהיגים מכל רחבי העולם ועוד עשרות אלפי אזרחי דרום אפריקה, נשא אובמה נאום ארוך ובו שיבח את מנדלה כאחד המנהיגים הגדולים שהאנושות ידעה אי פעם. "מילד בחוות בקר הוא הפך לאחד המנהיגים הגדולים במאה ה-20, בשורה אחת עם גנדי ולינקולן", הוא אמר.

 

 

במהלך הנאום התייחס אובמה להשפעה שהייתה למנדלה על חייו שלו. "לעולם לא אהיה כמו הדוגמה שמנדלה הציב עבורי, אך הוא גורם לי לרצות תמיד להיות אדם טוב יותר", אמר הנשיא האמריקני לעשרות אלפי הנוכחים.

 

"הוא לימד אותנו שפיוס היא לא רק הכרה בעבר נוראי, אלא שגם צריך לסלוח. הוא שינה מציאות ושינה גם לבבות, הוא שיחרר לא רק את האסירים, אלא גם את הסוהרים", אמר אובמה. הוא הוסיף כי על המנהיגים והאנשים בכל רחבי העולם לשאול עצמם תמיד עד כמה הם מיישמים את דבריו של מנדלה בחיים.

 

"אסור לנו לתת לקדמה לעוור אותנו ולחשוב שהעבודה הושלמה. ישנם עדיין מנהיגים שמתיימרים להוביל ערכי שלום ושוויון אך לא מוכנים לסבול שוני בקרב בני עמם", אמר אובמה בעקיצה למנהיגים במספר מדינות ברחבי העולם.

 

צפו בנאומו של אובמה:


 

ההלוויה עצמה תהיה בטקס צנוע בעוד חמישה ימים בכפר הולדתו של מנדלה - קונו. את ישראל מייצג בטקס האשכבה יושב ראש הכנסת, יולי אדלשטיין. "אני גאה בכך שיצא לי להכיר אותו באופן אישי ולהחליף איתו חוויות כאסירי מצפון, אני בברית המועצות והוא בדרום אפריקה", אמר יושב ראש הכנסת.

 

"כולי תקווה שגם מנהיגים באזורנו ידעו ללכת בדרכו, לעזוב בצד את הטרור והאלימות ולעבור לפסים של הדברות ושלום", הוסיף אדלשטיין לפני שהמריא מישראל. מיד אחרי הטקס ימריאו אדלשטיין וחמשת השרים שאיתו בחזרה לישראל.

 

כמה שעות לפני הטקס כבר הלכו ונאספו רבבות מתושבי דרום אפריקה באצטדיון ומילאו עד אפס מקום את היציעים. עבור עשרות אלפי הדרום אפריקנים שרוקדים ושרים לא מדובר בטקס אשכבה של בכי ונהי אלא חגיגה למורשתו של מנדלה.

 

 
טקס האשכבה לנשיא דרום אפריקה לשעבר נלסון מנדלה
טקס האשכבה לנשיא דרום אפריקה לשעבר נלסון מנדלה צילום : רויטרס
 
נשיא ארה"ב ברק אובמה ורעייתו מישל מגיע לטקס האשכבה של נלסון מנדלה
נשיא ארה"ב ברק אובמה ורעייתו מישל מגיע לטקס האשכבה של נלסון מנדלה צילום : רויטרס
 

הבוקר כבר פורסמו מאמרים בעיתונות העולמית על כך שראש הממשלה, בנימין נתניהו, לא מצא את הכסף להגיע לטקס האשכבה. הם הזכירו את הנסיעות של ראש הממשלה ורעייתו ברחבי העולם ואפילו את חשבון ההוצאות שלו כפי שפורסמו בישראל בשבוע שעבר.

 

נתניהו ביטל את תכניותיו לנסוע בעקבות העלויות הגבוהות, שעל פי לשכתו יגיעו לכמה מיליוני שקלים.אם נתניהו היה הנציג הישראלי, חיל האוויר היה מחויב להטיס לדרום אפריקה מטוס הרקולס ועליו מכונית משוריינת, בעלות של יותר משלושה מיליון שקלים.

 

גם נשיא המדינה, שמעון פרס, ביטל את טיסתו לדרום אפריקה לאחר שחלה בשפעת. רופאיו המליצו לו שלא לקחת חלק באירוע. חברי הכנסת שיצאו עם אדלשטיין הם חיליק בר (העבודה), פנינה תמנו-שטה ורונן הופמן (יש עתיד) וניצן הורוביץ (מרצ). סגנית יו"ר הכנסת, ח"כ תמנו-שטה שנולדה באתיופיה, אמרה הערב לחדשות נענע10 כי היא "גאה ונרגשת לקחת חלק באירוע ההיסטורי הזה, לרגל הפרידה ממנהיג ששינה את פניה של אומה שלמה".

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.