יעלה מקליס, ראשת העיר החדשה של יהוד: "לנשים מנהיגות יש יכולת לנהל עיר בצורה חיובית"

 
עודכן 15:15 06/11/2013

לאחר הסיבוב השני בבחירות לרשויות המקומיות, יש למדינת ישראל ראשת עיר שלישית: יעלה מקליס, אמא לחמישה וסבתא לנכדה, ביהוד-מונוסון. בראיון לנענע10, היא חושפת את סוד ההצלחה: "הציבור רצה יושרה, שקיפות, שיתוף, אהבה והכלה. לא כוחנות"

 
 
 
 
 

גברת מקליס?


"יעלה. אפשר יעלה".

 

כאשר יעלה מקליס (Meklis) נכנסה למירוץ בבחירות המקומיות ביהוד-מונוסון, בסך הכל לפני שלושה חודשים, לא רבים האמינו שיש לה את היכולת ללכת עד הסוף. אבל מקליס האמינה, הפתיעה כאשר העפילה לסיבוב השני - והלילה, בעת שכל המדינה נערכת להכרעת הדין במשפטו של אביגדור ליברמן, השלימה את מסע הניצחון הענק שלה.

 

מתוך כ-13,500 מצביעים בעיר שבבקעת אונו, יותר מ-65 אחוזים - ובמספרים, 8,880 לפני קולות החיילים - נתנו לה את קולם, ועזרו לה לגבור על יוסי בן דוד, ראש העיר המכהן. מקליס, שהיתה חברת מועצה מטעם סיעת "יחד למען קרית הסביונים", תהפוך לראשת העיר השלישית בלבד בישראל שנבחרת בבחירות המקומיות הנוכחיות. היא מצטרפת לליזי דלריצ'ה מגני תקווה, באותו איזור גיאוגרפי, ולמרים פיירברג-איכר, ששולטת ביד רמה בנתניה.

 

 

מקליס אולי תצטרך להתרגל לזה, אבל עכשיו היא בתפקיד רשמי ומותר לפנות אליה לא רק בשמה הפרטי. "נכון, התחלנו מאוחר עם סיכויים נמוכים, אבל האמנו בדרך ובסיכוי", היא מספרת בראיון לחדשות נענע10, "וככל שהתפתח מסע הבחירות, גילינו שאכן הציבור מקבל אותנו, אוהב אותנו, רוצה את השינוי שאנחנו מביאים".


היא בת 54, אמא לחמישה, סבתא לנכדה. "מרגישה צעירה", לדבריה. היא עורכת דין בעלת תואר בכלכלה וניהול, ששימשה כראשת האופוזיציה וועדת התכנון הבנייה. פעילה בשכונה, ובעיר, יותר מעשר שנים. האיש אותו היא מחליפה, יוסי בן דוד, ראה איך במאי 2012 מוגש נגדו כתב אישום על עבירות מקרקעין, ובמאי 2013 הוא נעצר לאחר חקירה ממושכת של היחידה הארצית לחקירות הונאה, בחשד לביצוע עבירות שוחד, הלבנת הון, מרמה והפרת אמונים, בה לא הוגש כתב אישום.

 

"רוצות הכל. גם קריירה, גם את האמהות, גם את הסבתאות"

מקליס הפתיעה עם 36 אחוז מהקולות מול 29 אחוז של בן דוד בסיבוב הראשון. כמעט כל הקולות הצפים הלכו אליה, לאחר שכל המועמדים האחרים החליטו להתייצב לצדה, דבר שלא רואים כל יום. "הרצון העז של כל המועמדים לשנות הוא זה שהוביל את הדרך, והציבור תמך בו. הציבור תמך בניהול, ביושר, בשקיפות, בעדינות, בשוויוניות, בצורה מאוד ברורה. מתוך 40 קלפיות בעיר, זכינו ב-40".


קמפיינים רבים בוחרים בססמאות כוחניות. 'מנהיג חזק, קשוח'. אילו ערכים את הבלטת?

 

"מסע הבחירות שלנו היה סביב השאלה, איך נעשה שינוי ואיך נעשה טוב לעיר. לא הוסתנו על ידי מסע הכפשות ושקרים שניסו לגרור אותנו אליו, ומתברר שצדקנו והציבור היה מספיק חכם. הוא הוכיח שהוא רוצה יושרה, שקיפות, שיתוף, הכלה, אהבה, סדר עדיפויות שבראשו נמצא התושב. דיברתי במסע הבחירות ובחוגי בית על מה אני רוצה לעשות, ועל איך - בחיוך, במקצועיות, בשיתוף ולא בכוחנות".

 

 
יוסי בן דוד, ראש עיריית יהוד הקודם. כולם הלכו נגדו
יוסי בן דוד, ראש עיריית יהוד הקודם. כולם הלכו נגדו צילום : חדשות 10
 

יהוד מדורגת באשכול הכלכלי-חברתי 7 מתוך 10, וגני תקווה באשכול 8. בשני היישובים הללו התושבים באים לרוב ממעמד סוציו-אקונומי גבוה, ומרוויחים מעל הממוצע במשק. כמעט כל ניסיון לגרור את מקליס, סליחה, יעלה, לדיון לגבי ציבורים מסוימים בהם הציבור הישראלי פחות מאמין בניהול נשי, עולה בתוהו.


"אני יכולה להגיד שאני מאוד גאה להצטרף למרים ולליזי", היא מספרת. "ראיתי נשים מדהימות שהתמודדו לרשויות השונות, פגשנו אותן בכנסת ובנסיבות כאלה ואחרות, כחלק מעמותת כ"ן (כוח נשים). הן ראויות, רציניות, מקצועיות עם חזון ומסר, ואני מקווה שעוד חמש שנים התמונה תיראה טוב יותר".

 

ובינתיים, ביהוד.


"יהוד נחשבת לעיר מגוונת, עם היסטוריה של עירוב ומגוון תושבים, והרגשתי שכולם - מכל הקצוות והעדות והאוכלוסיות - רוצים את השינוי, ותמכו בנו. הרגשנו את זה באוויר ובקלפיות ובסיבוב השני, כשבניתי לעצמי קואליציה".

 

בערים אחרות נשים הצליחו פחות.


"האמת, אני לא ממש מכירה את העובדות ממקומות אחרים. אני יכולה להגיד שכאן, ביהוד, לא הרגשתי שזו מגבלה. אני חושבת שהמנהיגות הנשית הביאה יותר רוך, שיתוף, הכלה והבנה, גם במסע הבחירות וגם בשותפות בקואליציה, ואני מאמינה שהיכולת שלנו באמת לנהל את העיר בצורה חיובית עם חיוך ואהבה באה מהמקור של המנהיגות הנשית".

 

יעלה כבר יודעת שלילדים ולנכדה יהיה לה פחות זמן מעכשיו. "נצטרך להתמודד", היא מחייכת, "עם הרבה עזרה מהסביבה. אנחנו רוצות לעשות הכל, גם את הקריירה, גם את האמהות, גם את הסבתאות, ולמצוא את האיזון הנכון". חשוב יותר מבחינתה הוא המסר שעובר לילדות ולנערות בעיר. "הדור הצעיר מאוד שמח על השינוי. הילדים פה מחייכים, מלאי תמיכה והתלהבות".

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.