ההרוגים בתקיפות צה"ל ברצועה: 3 מומחי מנהרות של חמאס

 
עודכן 14:08 01/11/2013

מתחקיר ראשוני של האירוע בו נפצעו שישה חיילים במנהרת התופת שנמצאה בסמוך לעין השלושה עולה כי המטען הונח לאחר מציאתה. הוא הופעל לאחר שמקדח פגע בו. "המטען היה רב עוצמה והכיל סולר, שהופעל כלפי המקדח שפעל מהקרקע לתוך האדמה", הסביר קצין בכיר בפיקוד הדרום. "פוצצנו 2,800 קילוגרמים של חומר נפץ והקרסנו את המנהרה"

 
 
 
 
 

בתקיפות של צה"ל הלילה (שישי) ברצועת עזה נהרגו שלושה מומחי מנהרות של חמאס. כמו כן, מתחקיר צה"ל עולה כי המטען שהתפוצץ במנהרת התופת וגרם לפציעתם של שישה חיילים, הונח אחרי גילוי המנהרה. המטען הופעל לאחר שפגע בו מקדח.

 

המשמעות היא שמחבלי החמאס ארבו לחיילי צה"ל וחיכו לרגע בו ייכנסו למנהרה. כוח של לוחמי יחידת הסליקים והמנהרות של חיל ההנדסה, יחד עם לוחמים מגדוד 51 של גולני, נפגעו מהפיצוץ. קצין ההנדסה של פיקוד דרום נפצע קשה, מפקד פלגה בסמו"ר נפצע בינוני וארבעה חיילים מהיחידה נפצעו קל.

 

צפו בפיצוץ מנהרת התופת:

 

 

אלוף פיקוד הדרום, סמי תורג'מן, הגיב היום על האירוע. "פעלנו נגד מנהרת טרור שהחמאס בנה בשטח מדינת ישראל", אמר תורג'מן ביציאה מבית החולים סורוקה בבאר שבע, שם מאושפזים הפצועים. "נמשיך במשימת ההגנה בנחישות והתמדה. שקט ייענה בשקט".

 

"המטען היה רב עוצמה והכיל סולר, שהופעל כלפי המקדח שפעל מהקרקע לתוך האדמה", הסביר קצין בכיר בפיקוד הדרום. "המקדח הפעיל מטען שהיה בתוך המנהרה ויצר גל הדף, שפגע בחיילי יהלו"ם שהיו בסמוך. הכוחות לא היו בתוך המנהרה".

 

"היו שם חוליית תצפיתנים וחוליית נ"ט", הוסיף הקצין הבכיר. "השמדנו את תוואי המנהרה בשני מקומות: 90 מטר מערבית לגדר, בתוך הרצועה, פוצצנו 2,800 קילוגרמים של חומר נפץ והקרסנו את המנהרה. במקביל, מטוס קרב תקף את פיר המנהרה, במרחק 1,700 מטרים מהגדר. בתקיפה הזו פגענו בשלושה מומחי מנהרות של חמאס שנהרגו. מדובר על אנשים בכירים ומומחים בחטיבת חאן יונס של חמאס".

 

 
פעיל חמאס שנהרג בתקיפת צה"ל בעזה, הבוקר
פעיל חמאס שנהרג בתקיפת צה"ל בעזה, הבוקר צילום : רויטרס
 

הקצין הבכיר סיפר כי בצה"ל העריכו שחמאס יניח מטען במנהרה. "לא היה כאן מארב. החמאס לא חיכה לכוח במנהרה. המטען לא הופעל בשלט רחוק", הדגיש הקצין. "הראנו לחמאס שיש לנו את היכולת לחשוף את המנהרות שלו ושזה לא המסתור והמגן שלו".

 

"אנחנו משקיעים הרבה מאד במנהרות", הוסיף הקצין. "חמאס נמצא במצוקה. החמאס מורתע, לא יפעל ולא ירחיב את הפעולה. הוא נכשל פה. חאלד משעל הכריז על המנהרה הזו כמנהרה אסטרטגית שלו. יומיים אחרי גילוי המנהרה חמאס ביצע שם פיצוץ כדי להקריס אותה ויצר חסימה, שהיינו צריכים לעבור אותה מערבה לתוך הרצועה".

 

 

"הם ציפו שנכניס לוחמים למנהרה"

"הם ציפו שנכניס לוחמים של סמו"ר לתוך המנהרה ועשינו משהו בנזק מינימלי אפשרי", העריך הקצין. "פיר המנהרה היה בתוך חממת עגבניות. אם היינו מכניסים כוחות למנהרה הייתה להם אופציה לחטיפה. לא הייתה לנו שום כוונה להוריד חיילים למנהרה".

 

הפלסטינים מדווחים על ארבעה הרוגים וחמישה פצועים בחילופי האש עם צה"ל לאחר התקרית. על פי סוכנות הידיעות הפלסטינית "מען", הרוגי החמאס הם רביע ברכה, בן 21; מוחמד אל-קסאס, בן 23; מוחמד דאוד, בן 26 וחאלד אבו בכרה, בן 35. שלושת האחרונים הם מומחי המנהרות. על פי הדיווח, פינויים התאפשר רק כעבור שעה וחצי, בעקבות ההפגזות הכבדות של צה"ל.

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.