ראש מחלקת איסוף באמ"ן: "קצינים מצרים הכינו צוואות ימים לפני המלחמה"

 
עודכן 06:03 31/10/2013

מנחם דיגלי עמד בראש מחלקת האיסוף של אגף המודיעין והתריע על כך שההיערכות המצרית והסורית לפני מלחמת יום הכיפורים הייתה חריגה. "כשראיתי שהסורים מורידים רשתות מהארטילריה לחצתי ביקשתי מראש אמ"ן להתכונן", הוא אמר בוועדת אגרנט, אך הודה: "לא חשבתי שהולכת לפרוץ מלחמה"

 
 
 
 
 

"מחומר השלל היום ברור לנו שהם עסקו בהכנות למלחמה ולא לתרגיל בסוף ספטמבר, במשך כל השבוע שקדם למלחמה", כך הגדיר מנחם דיגלי, ראש מחלקת איסוף באגף המודיעין של צה"ל, את הטעות בפענוח המידע שהובילה להפתעה בימים שלפני מלחמת יום הכיפורים. לדבריו, החומרים הצבאיים שנתפסו במהלך המלחמה לימדו כי ההכנות למלחמה ירדו לדרגי הגדודים והפלוגות של מצרים וסוריה הרבה לפני שבצה"ל עמדו על כך.

 

 
שבויים במלחמת יום כיפור. ההכנות למלחמה ירדו עד לרמת הפלוגות
שבויים במלחמת יום כיפור. ההכנות למלחמה ירדו עד לרמת הפלוגות צילום : Gettyimages/ אימאג'בנק
 
מנחם דיגלי. "המצרים לא שיטו בחיילים שלהם"
מנחם דיגלי. "המצרים לא שיטו בחיילים שלהם" צילום: אתר מורשת צנחנים

הראייה הברורה ביותר לכך מגיעה מכיוון מצרים. "זה לא רק פקודות. אני יודע גם על ביצוע. אם קצין כותב צוואה ב-1 באוקטובר (חמישה ימים לפני פרוץ המלחמה - ר.ו.) ואומר 'אנחנו הולכים להילחם' סימן שהפקודה באמת ירדה", הסביר דיגלי את דבריו. הוא מכחיש את דבריו של בכיר אחר באמ"ן שאמר לוועדת אגרנט כי הפיקוד המצרי הצליח לשטות גם בחיילים המצרים שמדובר בתרגיל ולא רק בצה"ל.  

 

דיגלי מספר עוד על כך שביקש כמה פעמים מראש אמ"ן, אלי זעירא, להתכונן טוב יותר לאפשרות שהתרגילים של המצרים והסורים יהפכו למתקפה על ישראל. "במשך כל השבוע שקדם למלחמה אני לחצתי מכיוון שאף אחד לא יכול היה להגיד שזאת לא מלחמה. הלחץ היה להפעיל תכנית והתשובה הייתה הפקודה לא להפעיל", אמר דיגלי בעדותו.

 

 
רכבים סורים פגועים בעמק הבכא במלחמת יום הכיפורים. "הפקודה הייתה לא להפעיל"
רכבים סורים פגועים בעמק הבכא במלחמת יום הכיפורים. "הפקודה הייתה לא להפעיל" צילום : דובר צה"ל
 

"לא כולם במודיעין מדברים עם כולם"

"ב-2 באוקטובר... ידענו שבמצרים יש תרגיל גדול, ידענו שהמערך הסורי הוא חסר תקדים מאז ששת הימים. כשראיתי שמורידים הרשתות מעל הארטילריה לחצתי על האינטרקום וביקשתי מראש אמ"ן לפתוח את ה........... כי זה אולי קשור. והתשובה הייתה לא לפתוח", נזכר ראש מחלקת איסוף המודיעין. עם זאת, כאשר הוא נשאל מדוע לא התווכח עם זעירא הוא השיב: "לא היה לי שום ארגומנט שבשמו יכולתי להגיד שהולכת לפרוץ מלחמה. לא חשבתי כך".  

 

דיגלי ממשיך לתאר את השיחה עם ראש אמ"ן. "לא שכבתי בדלת של ראש אמ"ן ואמרתי לו תדרוך עליי, אבל הלחץ התבטא בריבוי הפעמים שעשיתי את זה. זה היה מספר פעמים, לדעתי פעמיים או שלוש ביום, מיום ראשון את חמישי". לדבריו, רק ביום שישי בלילה נאות ראש אמ"ן לשנות את דעתו, כשצה"ל כבר היה בכוננות ובישראל ידעו כי השליחים הרוסים שהיו בדמשק פונו מסוריה.  

 

לקראת סיום עדותו מצביע דיגלי על יחסי הכוחות הלא תקינים בתוך אגף המודיעין של צה"ל. "יש בעיה במודיעין, לא כולם מדברים עם כולם על הכל, ויש מצבים לא נוחים. לי זה ברור", הוא אמר וחזר שוב למחלוקות באשר למדיניות כלפי המידע שנאסף. "אין לי ספק שהיה נכון לפתוח את זה... לא כי אמרנו שתהיה מלחמה, לא כי היינו כאלה חכמים. אבל אם המחקר אומר שהצבא הסורי לא היה כזה מאז ששת הימים.. מי שלא הסכים לפתיחת ...... חשב שהמצב היה פחות קריטי ממאי 1973 (אז צה"ל העלה כוננות ותרגל הדיפת צבאות זרים מתוך חשש למלחמה - ר.ו.)".

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.