טבע-טק כמשל: לקראת סדרת הכתבות "לחם, עבודה" על מצב העובדים בישראל

 
עודכן 17:16 27/10/2013

בסדרת כתבות חדשה, שתשודר החל מהערב במהדורה המרכזית של חדשות10, יצא אבי עמית לבדוק את הסיפורים העצובים שמאחורי המספרים המעודדים. עובדי טבע-טק, שיגיעו הערב לפגישה מכרעת על שכרם, הם רק דוגמה אחת למצב המורכב במשק

 
 
 
 
 

סדרת כתבות חדשה, "לחם, עבודה" של אבי עמית, תשודר החל מהערב ובימים הקרובים במהדורה המרכזית של חדשות 10. הסדרה תתמקד בסתירה שבין הנתונים הרשמים, שמפרסמת הממשלה בנוגע למצב שוק העבודה בישראל - אבטלה יחסית נמוכה, צמיחה גבוהה, גידול בהכנסה הממוצעת למשפחה - לבין המצב לאשורו בשטח: מפעלים קורסים בפריפריה, גידול של 33% במספר העסקים הקטנים שהגיעו לפשיטת רגל, מחוסרי עבודה שאינם מוגדרים מובטלים, גידול במספר המשפחות שעובדות וממוקמות מתחת לקו העוני.

 

הפרק הראשון הערב יעסוק בעובדים העניים, ובין היתר יובא בה סיפורם של עובדי טבע-טק, מפעל של "טבע" ברמת חובב בו מיוצרת התרופה הרווחית ביותר של טבע: הקופקסון. לאחרונה יצאו 1,000 עובדי המפעל למאבק למען שיפור תנאיהם, אך את הכותרות תפסו כוונות הנהלה לצמצם את מצבת העובדים בחברה.

 

 

בעשרת החודשים האחרונים מתקיים משא ומתן בין העובדים להנהלה, ביחס להסכם השכר בטבע-טק, אבל הצלחה אין. ההנהלה מבוצרת בעמדתה, וניסן אואקי, אחד העובדים, מרגיש כי גם הפגישה הערב בין נציגי העובדים להנהלה לא תביא תועלת. "אנחנו לא אופטימיים בכלל", הוא מספר לנענע10. "זה אקט של משיכת זמן. אנחנו אוהבים מאוד את העבודה שלנו ואת המפעל, אבל הבעיה שאנחנו לא מתוגמלים מספיק. המשכורות שלנו ממש לא תואמות לאלה של עובדים במפעלים אחרים, רווחיים פחות.

 

"השכר של ג'רמי לוין, המנכ"ל, הוא 15 מיליון שקלים בשנה, והשכר שלנו הוא 5,000-6,000 שקלים בחודש", ממשיך אואקי. "אנחנו עובדים בחגים, בשבתות, והמינוס שלנו רק גדל וגדל. המצב שלנו מבייש את החברה. כבר הוצאנו סטיקרים - 'עבדים בטבע'. עשרה חודשים מנסים להגיע להסכם כלשהו, וכלום! הם מקבלים הטבות מס ב-12 מיליארד שקל, ומה איתנו? איפה אנחנו?".

 

עורך הסדרה: אבי עמית, תחקיר: תקווה ממו ואנטוניה ימין, עורך וידאו: דני הכט

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.