מועצת הביטחון של האו"ם אישרה את השמדת הנשק הכימי בסוריה

 
עודכן 07:57 28/09/2013

מועצת הביטחון של האו"ם החליטה הלילה פה אחד כי הנשק הכימי בסוריה יושמד, זאת על מנת להוציא אותו משדה הקרב. מזכ"ל האו"ם בירך על ההחלטה באומרו כי "אלו חדשות ראשונות טובות מסוריה זה זמן רב", אך היו כאלה שהזהירו מהפרת ההסכם. "ינקטו צעדים כנגד מדינות שיפרו את החלטת מועצת הביטחון", אמר שר החוץ הרוסי

 
 
 
 
 

מועצת הביטחון של האו"ם אישרה הלילה (שישי) פה אחד, את ההחלטה בדבר הפיקוח על השמדת מצבורי הנשק הכימי בסוריה. ההחלטה מגיעה לאחר סבבי שיחות אינטנסיביים בשבועיים האחרונים על שמטרתם הייתה בחינת דרך להוצאת הנשק הכימי משדה הקרב בסוריה. משמעותה של ההחלטה היא בגדר פריצת דרך ראשונה במשא ומתן מול הסורים, מאז החלה ההסלמה במלחמת האזרחים בת השנתיים וחצי בסוריה.

 
מועצת הביטחון של האו"ם
מועצת הביטחון של האו"ם צילום: רויטרס

לאחר ההצבעה, כאמור פה אחד, התייחס המזכיר הכללי של האו"ם באן קי מון באופטימיות לדברים. "אלו חדשות ראשונות מסוריה שנותנות תקווה מזה זמן ארוך", אמר קי מון והוסיף כי הוא מזמין את הסורים לוועידת השלום בז'נבה באמצע נובמבר על מנת לסיים את מלחמת האזרחים. שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב, גם הוא בירך על ההחלטה, ויחד עם זאת לא שכח להזהיר מפני הפרת ההחלטה. "מועצת הביטחון של האו"ם תהיה מוכנה לצעדים הכרחיים במקרה והמתווה עם הסורים יופר", אמר לברוב.

 

שגריר סוריה באו"ם, בשאר ג'פארי, אישר את הזמנת מזכ"ל האו"ם לוועידת השלום בנובמבר והתייחס אליה בחיוב. "הממשלה הסורית מחויבת לחלוטין לשיחות השלום בנובמבר ותיקח חלק בהן למען הפסקת האש וסיום מלחמת האזרחים", אמר ג'פארי. יחד עם זאת, שר החוץ הדגיש שההחלטה מחייבת לא רק את סוריה כשאמר כי "מדינות שתמכו במורדים מבחוץ כמו טורקיה, ערב הסעודית, קטאר, צרפת וארצות הברית, מחויבות להחלטה בדיוק כמונו".

 

ברקע ההחלטה, צוות פקחים מטעם האו"ם עדיין חוקר שבעה מקרים שונים בהם דווח על שימוש בנשק כימי בסוריה.. מדובר במקרים של שימוש הן בנשק כימי והן בנשק ביולוגי - רובם בפרברי הבירה דמשק. בין היתר, ימשיכו הפקחים לבדוק את המתקפה הקטלנית שאירעה ב-21 באוגוסט בה נהרגו מאות בני אדם, והייתה קרובה להוביל לתקיפה אמריקנית בסוריה. בהודעה נמסר כי הוא צפוי להשלים את משימתו בשטח המדינה עד ליום שני הקרוב, ולאחריה יגבש "דוח מקיף". התקווה היא שחיבור הדוח יושלם עד לסוף החודש הבא ואז הוא יוגש למזכ"ל האו"ם, באן קי מון.

 

במקביל ממשיך העימות בסוריה לגבות חיים רבים על בסיס יומיומי. מעל 20 בני אדם נהרגו כשמכונית תופת התפוצצה סמוך למסגד בעיירה רנקוס שבאזור דמשק. ארגוני זכויות אדם דיווחו כי לפחות עוד 100 בני אדם נפצעו ומספר ההרוגים צפוי עוד לעלות.

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.