קמפיין סעודי: "יום הנשים הנוהגות"

 
עודכן 16:40 22/09/2013

החוק במדינה המוסלמית האדוקה אוסר עליהן לנהוג ברכב, אולם קמפיין חדש המופץ ברשת קורא ל'יום של נהיגת נשים': "אם אפשרו לנו לרכב על סוסים וגמלים, מותר לנו גם לנהוג ברכב". כיצד יגיבו הרשויות?

 
 
 
 
 

אחרי שנים רבות של אפליה, לנשים של סעודיה נמאס: עצומה המופצת לאחרונה ברחבי הרשת, קוראת לקיים במדינה קמפיין של 'יום נהיגת נשים'. על פי החוק הסעודי, הנשים אינן מורשות לנהוג ברכב, זאת בשל ההלכה האסלאמית. לטענת הפעילות שיזמו את הקמפיין, הדבר מפלה אותן לרעה בלא הצדקה.

 

העצומה, שנקראת "26 באוקטובר - נהיגה עבור נשים", זכתה כבר ליותר מ-5,800 חתימות. הפעילים דורשים מהרשויות בסעודיה לשים סוף לאיסור על נשים לנהוג, שנחשב ייחודי, גם בהשוואה למדינות מוסלמיות אחרות.

 

 
מלך סעודיה. הנשים רוצות לפרוץ את הסכר
מלך סעודיה. הנשים רוצות לפרוץ את הסכר צילום : רויטרס
 

"בשריעה האסלאמית אין ולו אזכור אחד שמונע מאיתנו לנהוג", נכתב בעצומה. "כל פרשנות אחרת שנעשתה מבוססת על מנהגים שנשתמרו לאורך הדורות".

 

יוזמות הקמפיין הוסיפו כי "בדיוק כמו שהנשים בתקופתו של הנביא מוחמד רכבו על סוסים ועל גמלים, כיום יש לנו את הזכות לנהוג במכונית - כלי הניידות של העידן המודרני". אלא אם כן, מישהו רוצה לראות אותנו חוזרות לסוסים".

 

לא מדובר בפעם הראשונה בה נשים בסעודיה מרימות את הכפפה נגד האיסור המחמיר. ביולי 2011 הוכרז גם כן יום בו ינהגו נשים במכוניות כדי להביע את מחאתן, אולם אז זה הסתיים בשורה של מעצרים. אישה שנתפסה על ידי הרשויות כשהיא נוהגת, הוכרחה לחתום על מסמך בו היא מתחייבת לא לחזור על כך בעתיד.

 

הקריאה אז הופצה ברחבי הרשתות החברתיות טוויטר ופייסבוק, והיכתה גלים בכל רחבי העולם. עוד לפניה, ב-1990, נאסרו 47 נשים שנצפו נוהגות במכוניות והן נענשו בחומרה.

 

נשים בסעודיה: דיכוי עמוק

סעודיה ידועה כמדינה המשמרת את מעמד הנשים נמוך במיוחד. בשנים האחרונות ניסתה המדינה הערבית לשדר מעט יותר פתיחות בנושא, כשאפשרה לספורטאית לנסות את מזלה ולהתקבל למשחקי האולימפיאדה, אולם בתוך המדינה דיכוי הנשים נמשך.

 

מוקדם יותר השנה הוציא שייח' עבדאללה דאוד, איש דת סעודי, פאתווה - פסק הלכה מוסלמי - הקוראת להורים להלביש גם את בנותיהם התינוקות בכיסוי ראש מלא (בורקה). על פי הדיווח שפורסם אז ב"אל-ערביה", כיסוי הילדות נועד למנוע התעללות מינית בהן.

 

פסק ההלכה עורר דיון ציבורי ותרעומת רבה בקרב אזרחי סעודיה. מספר מגיבים ברשתות החברתיות קראו לשיייח' דאוד לחזור בו, מכיוון שהוא פוגע בעקרונות האסלאם וחודר לפרטיות.

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.