השירים הטובים של הקולנוע הישראלי

 
שייקה אופיר, השוטר אזולאי
שייקה אופיר, השוטר אזולאי צילום: יח"צ
 
עודכן 10:47 16/09/2013

איך אפשר להפריד בין קולנוע ומוזיקה. המוזיקה משדרגת את הסרט, מעמיקה את הרגשות, מנציחה את הרגעים החשובים ומשמרת אותו בזכון התרבותי. וכמו בשאר העולם, גם בישראל הקשר בין השניים הדוק ומופתי. אספנו עבורכם כמה דוגמאות נצחיות

 
 
 
 
 

"בלדה לשוטר": השוטר אזולאי - 1971

הרי לא יכולנו להתחיל את הרשימה הזאת מבלי "בלדה לשוטר", לא רק מפני שמדובר אולי בסרט שהוא נכס צאן ברזל בתרבות הישראלית ולא רק כי טקס פרסי אופיר, אותו אנחנו חוגגים החודש, קרוי על שם כוכב הסרט האגדי, אלא כי בסופו של דבר מדובר אולי בסצנה המוזיקלית המרגשת ביותר בקולנוע הישראלי. ועוד מדובר בסרט שרובו קומי! אברהם אזולאי, השוטר היפואי, גבר תמים בעולם ציני הנשוי לאישה קשת לב, נאלץ לעזוב את תפקידו מייד לאחר שהוא זוכה סוף סוף להעלאה בדרגה. בעזיבתו, מוענק לו כבוד מיוחד כאשר השוטרים הטירונים במגרש המסדרים מצעידים לו. האימג' הזה יקושר לנצח, כמובן, לשירו של אהוד מנור בביצוע המרגש של אושיק לוי. דמעה.

 

 

"כל הכבוד" קזבלן - 1973

המחזמר הכי גדול של הקולנוע הישראלית שהצליח להתמודד עם השד העדתי בשירים, נאמברים וסקס אפיל א-לה-יהורם גאון. לפני שעמוס תמם נכנס לנעליים הגדולות האלה בשנה שעברה, ליהק מנחם גולן את גאון בתפקיד יוסף סימן-טוב, המוכר כ"קזבלן" (או "קזה") הקשוח, הבריוני והמתוסכל בשל מוצאו, אשר מתאהב ברחל, בתו של מר פלדמן הפולני. אבל מה שכולם זוכרים לגבי הסרט הזה הוא "בקסבה בחצי היום כשהשוק פתוח" עם ריקודי סבנטיז מגניבים, תלבושות משגעות ונמבר נהדר על חוף יפו.

 

 

"גבעת חלפון אינה עונה": גבעת חלפון אינה עונה - 1976

"אם חייך שוד ושבר אם פורחים העצבים , אז תעלה מיד על ספיישל ותרד למילואים" . אין שום צורך להציג את השיר הזה או להסביר לכם מדוע הוא ממוקם בצמרת השירים החשובים ביותר בתולדות הקולנוע הישראלי. ובכל זאת, אם במקרה ביליתם את כל יום עצמאות שלכם עד כה במחסור מוחלט בכל ערוץ טלוויזיה אפשרי: שלישיית הגשש החיוור, בתוספת שחקני חיזוק כמו טוביה צפיר, ניצה שאול ומיקי קם, בסרטו הפארודי של אסי דיין על בסיס אלמוני וסוריאליסטי בסיני של אחרי מלחמת יום כיפור. למרות שהשיר "תן לשים ת'ראש על דיונה" נכנס למקום ה-6 במצעד "שיר ה- 60 " של צה"ל, דווקא שיר הנושא של הסרט נחקק כסמל אלמותי בקולנוע הישראלי.

 

 

 

"שיר לשלום": הלהקה - 1978

גלי עטרי, ששי קשת, גידי גוב, דפנה ארמוני, גילת אנקורי ומאיר סוויסה עולים לבמה בסיקוונס הסיום המוזיקלי המפורסם ביותר בקולנוע הישראלי. השוט הארוך והמפורסם העובר מפרצוף לפרצוף הצצים מהחושך ושרים את פתיחתו של "שיר לשלום" בהופעה הטלוויזיונית המיוחלת של הלהקה הצבאית הופך במהרה לכריאוגרפיה בימתית (גידי גוב רוקד!) ולבסוף לחינגה המונית כאשר הקהל כולו עולה על הרגליים באקסטזה משולהבת הנגמרת בהשתלטות חסרת גבולות על הבמה. למרות שבסרט יש שיר ששמו "הלהקה", שגם הוא להיט לא פחות מוצלח, "שיר לשלום" הוא הבחירה שלנו.

 

 

"לגור איתו": דיזינגוף 99 - 1979

כנראה אחד הסרטים הישראלים המגניבים ביותר בכל הזמנים. גידי גוב, מאיר סוויסה וענת עצמון הם שלושה שותפים צעירים בדירה תל אביבית בסרטו של אבי נשר. השלושה מתערבבים, מבלים, יוצאים, מתבלבלים ומתנסים. מעין גרסה סטרייטית לחלוטין של "הבועה" מ- 2006. רבים רואים את דיזינגוף 99 כמעין סרט המשך ל"להקה", ואם בענייני פסקול עסקינן, אז חשוב לציין שבסצנה פורצת הדרך של השלישייה גוב-עצמון-עטרי מתנגן השיר "שלווה" מאותו סרט צבאי. "לגור איתו" של ריקי גל הפך בעקבות הסרט וכמעט בין לילה ללהיט ענק (תאמרו: "שלאגר") ונותר עד היום שיר רוק נשי ראוי וכמובן, מגניב מאוד.

 

 

"שיר הפרחה": שלאגר- 1979

79' הייתה שנה טובה לקולנוע הישראלי, ובטח בכל מה שקשור למוזיקה בקולנוע. עופרה חזה והגשש החיוור בסרטו  של אסי דיין ברשימה הזו. בעוד הגשש מפליאים בעלילות מופרכות, מסובכות והזוויות, עופרה חזה מקסימה ומתוקה בתור דינה "הפרחה", המסכמת את כל nv שיש להגיד בשיר האלמותי הזה.

 

 

"דניאלה": החיים על פי אגפא – 1992

אחד מהסרטים היפים והחשובים בתולדות הקולנוע הישראלי מתרחש בתוך פאב אפלולי בשם "בארבי" ובין שאר הדמויות המופרעות והמרגשות שחגות סביבו, נמצא גם הפסנתרן והזמר צ'ארניק, המגולם על ידי דני ליטני. "החיים על פי אגפא" של אסי דיין מציג עולם קטן, אפל ועצוב המלווה בניגנתו של ליטני. באחד מרגעי השיא של הסרט שר ליטני למלצרית דניאלה (סמדר קליצ'ינסקי היפהפיה) שיר פרידה מרגש, שנחקק, כמו הסרט כולו, עמוק בתודעה הישראלית וזיכה את הפסקול בפרס אופיר לאותה השנה.

 

 

"גשם": עפולה אקספרס – 1997

הסרט המרגש של ג'ולי שלז נחקק בזכרון התרבותי המקומי לא מעט בזכות שיר הנושא של אלי לוזון. "עפולה אקספרס" מתאר את מסעם של בני הזוג דוד (צביקה הדר- באמצע הדרך מג'וג'ו חלסטרה לכוכב נולד) ובתיה (אסתי זקהיים הנפלאה) מעפולה לתל אביב בעקבות חלומו של דוד להיות קוסם. השניים אוהבים, מתקרבים, רבים, מתפצלים (אל חבריהם אריה מוסקונה ואורלי פרל), משלימים ובעיקר מקסימים. אך אולי יותר מהסרט עצמו בולט הקליפ סוחט הדמעות והשיר הדרמטי של לוזון.

 

 

"הניצוץ": קלרה הקדושה - 1996

מעטים השירים שמטיבים לתפוס את אווירת הסרט בו הם מופיעים כמו "הניצוץ" המכשף של שרון רוטר וברי סחרוף מתוך סרט הקאלט של ארי פולמן ואורי סיוון "קלרה הקדושה". סחרוף זכה באותה השנה בפרס אופיר על המוזיקה בסרט הקסום הזה, המתאר עיירת פיתוח מוזרה בשנת 1999 בה נערה תמהונית אחת בשם קלרה (לוסי דובינצ'יק) זוכה לכוחות על-טבעיים ובמקביל מתאהבת בנער מקומי (חליל אלוהב). העולם הפנימי העשיר, העדין, והמופרע בא לידי ביטוי גם בשיר הענוג מהפסקול.

 

 

. "בוא": יוסי וג'אגר - 2002

סרטיהם של איתן פוקס וגל אוחובסקי מתהדרים באנמברים מוזיקליים זכירים במיוחד ולרוב מדובר בחידושים וקאברים, כמו הגרסה של עברי לידר וריטה ל"סינדרלה רוקפלה" של אסתר עופרים מ"ללכת על המים", הגרסה של עברי לידר ל"The man I love" מ"הבועה" ולאחרונה הגרסה של קרן אן ל"לא דיברנו עוד על אהבה" מ"הסיפור של יוסי". אך כנראה החשוב ובמרכזי ביותר מתוך יצירתם של השניים הוא גרסתו האלמותית של עברי לידר (הפתעה הפתעה) ל"בוא" של ריטה. אולי כי מדובר בסרט המורכב והמעניין ביותר של השניים, אולי כי השיר משוייך לסצנה הקסומה של יהודה לוי ואוהד קנולר בשלג, אולי כי ג'אגר (לוי) עושה לשיר המקורי גרסה גסה במהלך הסרט ואולי כי פשוט מדובר בקאבר נהדר. תשפטו בעצמכם.

 

 

"לבנון בוקר טוב": ואלס עם באשיר - 2008

סרטו המופתי של ארי פולמן מ- 2008 שזכה בגלובוס הזהב וכמעט וקטף את האוסקר של אותה השנה, הוא חוויה מורכבת ולא פשוטה המלאה ברגעים עמוסים וכואבים. אחד מהבולטים מביניהם הוא קטע הנסיעה בלבנון על גבי טנק ממוגן בתחושת בטחון אופורית תוך זמזום מדיטטיבי של שירם של נוודי האוכף "לבנון בוקר טוב" הנגמר בתחילת האנדרלמוסיה האלימה שסביבהסובב הסרט כולו. לא מדובר כאן בשיר היסטורי או בקאלט שיככב על מסכינו בכל יום עצמאות, אלא ברגע קולנועי נטו, סוחף, מרגש ומערער.

 

במוצאי שבת 28.9.13 ישודר טקס פרסי אופיר בשידור חי בערוץ 10 ובנענע 10.

 

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.