ראש המוסד לשעבר, שבתאי שביט: "בראייה היסטורית, הסכם אוסלו הוא כישלון"

 
עודכן 17:09 15/09/2013

במלאות 20 שנה להסכם הראשון בין ישראל לפלסטינים, ראשי מערכת המודיעין של אותה התקופה מתחו ביקורת על התהליך במשדר מיוחד של קול ישראל. "שר וסגן שר, פרס וביילין, מובילים מהלך מדיני - מבלי שקיבלו לכך אישור והסמכה מהממשלה", הוסיף שביט. ראש אמ"ן לשעבר, אורי שגיא: "הייתה תמימות דעים שההסכם עצמו לא טוב"

 
 
 
 
 

ראשי מערכת המודיעין של ישראל בתחילת שנות ה-90, מתחו היום (ראשון) ביקורת על התהליך שהוביל לחתימת הסכם אוסלו ועל ההסכם עצמו. "הסכם אוסלו, בפרספקטיבה היסטורית, הוא כישלון", אמר ראש המוסד לשעבר, שבתאי שביט, במשדר מיוחד של קול ישראל לרגל 20 שנה לחתימת ההסכם עם הפלסטינים.

 

"ההסכם הזה נועד להיות מהלך ראשון, גדול מאוד, עקרוני, שאחריו צריך לבוא השלום האמיתי", הסביר שביט את קביעתו. "זה לא קרה ולא משנה מה הסיבה. התהליך כפי שהוא התקיים לא היה תקין. אתה הולך לדבר עם האויב שלך, זה לא יכול להיות עסק פרטי של מישהו. שר וסגן שר, פרס וביילין, מובילים מהלך מדיני - מבלי שקיבלו לכך אישור והסמכה מהממשלה".

 

 
חתימת הסכם אוסלו. "כל אימת שלא משתפים את המודיעין, המוסד, אמ"ן והשב"כ, זה יכול להיות לגיטימי, אבל לא
חתימת הסכם אוסלו. "כל אימת שלא משתפים את המודיעין, המוסד, אמ"ן והשב"כ, זה יכול להיות לגיטימי, אבל לא צילום : רויטרס
 

שביט גילה כי הוא למד על המגעים החשאיים עם הפלסטינים ממקור מפתיע - מלך ירדן המנוח, חוסיין. "לא דיברו איתי לא שאלו אותי לא ביקשו את חוות דעתי. לי כראש המוסד הגיע מידע במפגש עם המלך חוסיין בירדן. חוסיין התעקש שבאוסלו מתקיים משא ומתן חשאי עם הפלסטינים. אני חושב שהוא כעס בצדק".

 

גם ראש אמ"ן באותה התקופה, אורי שגיא, מתח ביקורת על ההסכם. "למודיעין היו שתי גישות: הייתה גישה, בחטיבת המחקר, יותר פסימית והייתה גישה נוספת, שאמרה שצריך לתת לזה סיכוי, בהינתן תנאים מסוימים. שתי הגישות חשבו שההסכם עצמו הוא הסכם לא טוב", אמר שגיא.

 

 
שבתאי שביט. "חוסיין התעקש שבאוסלו מתקיים משא ומתן חשאי עם הפלסטינים"
שבתאי שביט. "חוסיין התעקש שבאוסלו מתקיים משא ומתן חשאי עם הפלסטינים" צילום : צילום מסך חדשות 10
 

פרי: "חשבתי שאוסלו יכול לעבוד, ההיסטוריה חשבה אחרת"

"כל אימת שלא משתפים את המודיעין, המוסד, אמ"ן והשב"כ, זה יכול להיות לגיטימי, אבל לא נבון", הוסיף שגיא. "עד רצח רבין, אני חושב שהפלסטינים רצו להתקדם במסלול המדיני, אפילו אם זה היה משיקולים טקטיים, של 'בואו נסחט מישראל מה שאפשר ונקבל הכול אחר כך'".

 

ראש השב"כ דאז, יעקב פרי, היה יותר אופטימי באשר לסיכויי ההצלחה של התהליך. "אני חשבתי שאוסלו, כהסכם מסגרת וכהסכם שמתווה דרך הדרגתית לסיום הסכסוך, יכול לעבוד. אלא שההיסטוריה חשבה אחרת".

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.