מוסקבה: ראש העיר זכה בבחירות, אך האופוזיציה מרימה ראש

 
עודכן 10:08 09/09/2013

מקורבו של פוטין נבחר לכהונה נוספת בראשות מוסקבה, אולם מועמד האופוזיציה נבלני, שנידון ל-5 שנות מאסר, זכה ב-27% מהקולות. "הבחירות זויפו באופן מכוון. לא נוותר על שום קול", טען

 
 
 
 
 

הקרב על הבירה, הקרב על זהותה של המדינה: לפי נתונים שפורסמו הבוקר (שני), מקורבו של נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, נבחר לכהונה נוספת בראשות עיריית מוסקבה, אולם מנהיג האופוזיציה, אלכסיי נבלני, זכה באופן בלתי צפוי למספר רב של קולות - עובדה שעשויה לעורר מחדש את תנועת האופוזיציה ברוסיה.

 

גורמים רשמיים בוועדת הבחירות המקומית דיווחו כי מספירת 99% מהקלפיות עלה שראש העיר, סרגיי סוביאנין, בן ה-55, הבטיח לעצמו ניצחון בסיבוב הראשון אחרי שקיבל 51.3%מהקולות. נבלני בן ה-37, שקיבל 27.3% מהקולות, טען כי הבחירות היו נגועות ב"הפרות חמורות רבות" וששיעור התמיכה האמיתי בו עמד על 35%. "אנחנו מתייחסים לתוצאות הבחירות הרשמיות ככאלה שזויפו באופן מכוון", אמר והבטיח "לא לאפשר לאף קול להיגנב. אנחנו לא מקבלים את התוצאות שהוכרזו ולא נוותר על אף קול שקיבלנו".

 

 
סוביאנין. ממשיך לכהונה נוספת
סוביאנין. ממשיך לכהונה נוספת צילום : רויטרס
 

נבלני, שלפני חודשיים הורשע ונידון לחמש שנות מאסר בגין בגניבת 16 מיליון רובל (510 אלף דולר) מחברת עץ בעיר קירוב ב-2009 בזמן שעבד עבור מושל המחוז, הוסיף: "אני קורא לקרמלין ולמשרד ראש העיר של מוסקבה לוותר על הסילופים ולקחת את הבחירות לסיבוב שני". הוא דחק במתנדבים בקלפיות ברחבי המדינה "לא לתת לאף קול להיגנב".

 

גם אם דרישותיו של נבלני לא ייענו על ידי השלטונות, משמעות תוצאת הבחירות במוסקבה היא שהאופוזיציה הנחילה מכה קשה לקרמלין - ולא רק בבירה הרוסית. האופוזיציה רשמה הישג יפה גם בעיר יקטרינבורג, שם הביס יבגני רויזמן את יריבו ממפלגת השלטון ונבחר לראשות העיר.

 

פרשנים פוליטיים ברוסיה אומרים שהקרמלין הניח לנבלני לרוץ לראשות מוסקבה מתוך אמונה שיספוג השפלה בקלפי אחרי שהורשע בגניבה ונידון למאסר. בנוסף הם הסבירו כי ההנחה הייתה שהעובדה שפוטין אפשר למנהיג האופוזיציה להשתתף בבחירות - ולהפסיד בהן - אמורה לחזק את הלגיטימציה של ראש העיר המכהן סוביאנין.

 

 
נבלני מגיע להצביע בבחירות עם בני משפחתו, אתמול
נבלני מגיע להצביע בבחירות עם בני משפחתו, אתמול צילום : רויטרס
 

אלא שכבר הערב מתוכננות להיערך במרכז מוסקבה הפגנות תמיכה בנבלני, באותו מקום שבו הוא הוביל את הפגנות המחאה נגד פוטין לאחר הבחירות השנויות במחלוקת לפרלמנט ב-2011, בהן זכתה מפלגתו של הנשיא, "רוסיה מאוחדת", שסוביאנין הוא חבר בכיר בה.

עוזריו של נבלני טוענים שהרשויות במוסקבה העלו את שיעור התמיכה בסוביאנין על ידי הוספת אנשים לרשימת המצביעים בדקה האחרונה ובאמצעות "מניפולציה" בקלפיות ניידות שנועדו לאפשר לאנשים עם מוגבלויות לתת את קולם. מנגד, גורמים בוועדת הבחירות במוסקבה אמרו כי לא ידוע להם על הפרות חמורות של הבחירות לראשות העיר.

סוביאנין, לשעבר מנהל אדמיניסטרטיבי בארמון הנשיאות ומושל לשעבר במחוז טיומן עתיר הנפט בסיביר, מונה לתפקיד ראש העיר מוסקבה בשנת 2010. אף שנבחר לחמש שנים, הוא קיצר את כהונתו וקרא לבחירות מוקדמות כדי לחזק את הלגיטימציה שלו וזו של הקרמלין. עם אישור ניצחונו של סוביאנין, לפוטין יהיה בעל ברית קרוב במוסקבה עד לאחר הבחירות הבאות לנשיאות ב-2018. פוטין לא פסל אפשרות שיתמודד פעם נוספת לתפקיד.

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.